W roku 2030 Rycerski Zakon Bibliofilski w Krakowie obchodzić będzie stulecie swego istnienia wypełnionego różnorodną działalnością, jak organizowanie uroczystych zebrań konfraterni, tworzenie wystaw, wygłaszanie referatów i odczytów, podejmowanie rozmaitych inicjatyw kulturalnych, czynny udział w zjazdach pokrewnych instytucji itd. To wszystko wypływa z naczelnej idei zawartej w jego konstytucji, jaką jest najwyższa cnota zakonu – miłość do ksiąg.
Świadectwem tych prac i wydarzeń jest tom II pieczołowicie opracowanej i pięknie wydanej kroniki „Odrodzony Rycerski Zakon Bibliofilski w Krakowie w latach 1992-2020”. Autorem publikacji jest dr Jerzy Duda, który od roku 2001 pełni zaszczytną funkcję Wielkiego Mistrza Zakonu. We wstępie autor nawiązał do początku istnienia konfraterni, a w kolejnych rozdziałach szczegółowo przedstawił rok po roku jego działalność 2008-2020. Z tej bogatej, barwnie opisanej relacji postaram się przedstawić moim zdaniem najciekawsze wydarzenia świadczące o skali podejmowanych prac. Zacząć należy od organizowanych corocznie w terminach zbliżonych do 4 marca i 21 października uroczystych spotkań, czyli – używając zakonnych sformułowań – zmyszeń, poświęconych Imieninom Książki i rocznicy śmierci założyciela. Bowiem dzień św. Kazimierza związany jest z imieniem profesora Witkiewicza, założyciela i pierwszego Wielkiego Mistrza Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Białego Kruka w Krakowie.
9 marca 2008 roku zmyszenie miało miejsce w sali konferencyjnej krakowskiego Grand Hotelu, a poświęcone było pamięci syna założyciela Zakonu i drugiego z kolei Wielkiego Mistrza Tadeusza Witkiewicza oraz jego żony Urszuli, ostatniej strażniczce Gniazda Białego Kruka w ich mieszkaniu przy ulicy Smoleńsk 9.
Na zmyszenie został też zaproszony Kazimierz Wiśniak, znany artysta krakowski, malarz, scenograf, grafik, autor książek, współtwórca Piwnicy pod Baranami. Włączony do zakonu jako Probant, w następnych latach obdarzony godnością Dostojnej Makulatury, a następnie Brata Miniaturzysty, stał się autorem gromadzonych pieczołowicie przez bibliofilów grafik i zaproszeń na spotkania zakonne.
Z wydarzeń z roku 2009 nie mogę pominąć relacji z obrad VI Forum Bibliofilów Polskich w Poznaniu i Kórniku. Obecny na zjeździe Wielki Mistrz Jerzy Duda opowiedział o działalności Zakonu i przypomniał zebranym, że ks. Edmund Majkowski, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego i współzałożyciel Towarzystwa Bibliofilów w Poznaniu był też członkiem krakowskiego Towarzystwa Miłośników Książki, a za swoją działalność otrzymał w roku 1939 od Rycerskiego Zakonu Order Białego Kruka ze Wstęgą Białej Myszy.
W tym samym roku Zakon po długotrwałych procesach sądowych odzyskał w spadku po śp. Urszuli Witkiewiczowej zbiór dokumentów, a także ubiorów i insygniów zakonnych.
W roku 2010 spektakularnym wydarzeniem była „Majówka z książką” w Zamku Kmitów i Lubomirskich w Starym Wiśniczu zorganizowana przez Zakon przy współudziale władz miasta Nowego Wiśnicza.
Na odbywający się w Polsce we wrześniu 2011 roku XXVII Kongres Bibliofilów Wielki Mistrz przygotował zwięzłą historię konfraterni przełożoną na język angielski z ilustracjami Kazimierza Wiśniaka, ukazującymi rekwizyty zakonne. Ten bibliofilski druk, wydany w nakładzie stu pięćdziesięciu egzemplarzy, otrzymali T. Kimball Brooker, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów, oraz pozostali uczestnicy kongresu.
W roku 2012 w wydawnictwie Vandre prowadzonym przez Władysława Andreasika z tytułem wówczas Dostojnej Makulatury ukazała się obszerna księga Brata Miniaturzysty K. Wiśniaka „Życie ze sztuką splecione”, zawierająca autobiografię autora oraz obszerny wybór jego rysunków z wystaw książek i czasopism. Prezentacja książki odbyła się 3 marca w Piwnicy pod Baranami, a spotkanie swoimi występami uświetnili artyści piwniczni.
Współpraca z Towarzystwem Słowaków w Polsce, jego wydawnictwem i drukarnią zaowocowała organizacją w roku 2015 zmyszenia w Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej (k. Nowego Targu) na Spiszu. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Książka polska i słowacka tak dawna jak i współczesna”.
Dzięki inicjatywie Brata Pieczętarza dr. hab. Piotra Dobosza, prodziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, 10 marca 2017 roku Imieniny Książki obyły się w należącym do uniwersytetu Pałacu Larischa. Bogaty program spotkania obejmował m.in. włączenie do Zakonu nowych członków: redaktora Romana Nowoszewskiego oraz łódzkiego malarza i grafika Włodzimierza Rudnickiego. Były też jak zwykle dowcipne przechwałki bibliofilskie oraz ciekawe informacje. W zmyszeniu uczestniczyli zaproszeni goście z Łodzi, Warszawy i Kalisza. Był też obecny prof. Franciszek Ziejka, b. rektor UJ.
We wrześniu 2019 roku Wielki Mistrz wziął udział w XI Zjeździe Bibliofilów Polskich w Poznaniu. Miesiąc później, 25 października, w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa odbyło się kolejne zmyszenie, na którym autor tego tekstu mówił o swojej wystawie „Szelest kart. Książka moja miłość” w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie, która prezentowana była w Tygodniu Bibliotek oraz w tygodniu obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.
Rok 2020 upłynął pod znakiem obchodów 90-lecia Rycerskiego Zakonu. Głównym wydarzeniem była jubileuszowa wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej. Motto eskpozycji: „Najwyższą cnotą Zakonu jest miłość do ksiąg” – to podstawowa zasada konstytucji konfraterni. Wystawę przygotowali pracownicy Sekcji Wydarzeń Kulturalnych Biblioteki Jagiellońskiej, oczywiście przy pomocy Wielkiego Mistrza Zakonu. 13 lutego rozpoczął się wernisaż, który otworzył prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, noszący w Zakonie zaszczytny tytuł Brata Arcykustosza.
Książkę zamyka informacja, że przygotowywane z wielkimi staraniami zmyszenie w kultowej sali Camelota, mieszczącej się przy ul. Świętego Tomasza w Krakowie, musiało zostać odwołane z powodu pandemii.
- Duda, Odrodzony Rycerski Zakon Bibliofilski w Krakowie w latach 1992-2020. Tom II. Lata 2008-2020, Wydawcy: Odrodzony Rycerski Zakon Bibliofilski w Krakowie oraz Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kraków 2023.