„Donoszę ci że rano wstałem / i nie ma niczego tu / na co chciałbym spojrzeć" – pisał w wierszu „List z oknem" poeta Jerzy Grupiński, jakby nie domyślając się, że nastanie taki dzień, w którym słowa te stracą na znaczeniu. Wczesnym rankiem 29 listopada 2013 roku twórca wstał jednak, by przygotować się do niezwykłej uroczystości. Tego dnia obchodził bowiem 50–lecie debiutu poetyckiego w „Głosie Wielkopolskim", połączone z 75. rocznicą urodzin. Spotkanie odbywało się w pięknej, gościnnej sali Biblioteki Raczyńskich. Prezentowano na nim książkę – „Kuszenie świętego Poetego", nagrodzoną podczas Międzynarodowego Listopada Poetyckiego mianem „Poetyckiej książki roku 2013". Imprezę w ciepły sposób prowadziła poetka Jolanta Szwarc.
„Artysta podobny jest księciu, ponieważ podobnie jak on wiedzie żywot reprezentacyjny" – twierdził niemiecki pisarz i eseista Tomasz Mann. Ów żywot reprezentacyjny wieść musiał także przez całe swoje życie poznański poeta, „książę słów" – Jerzy Grupiński. Takiego najazdu artystów z wielu miejsc kraju dawno nie było w Poznaniu. Każdy centymetr kwadratowy przestrzeni zajmowali twórcy – poeci, pisarze, eseiści, malarze, rzeźbiarze i miłośnicy fotografii. Spóźnialscy musieli zadowolić się siedzeniem w holu. Jubilat – na co dzień niezwykle skromny, skoncentrowany raczej na promowaniu młodych twórców, wyraźnie nie krył wzruszenia. W roku 1970 założył w CK „Zamek" Klub Literacki, który w roku 2006 przekształcił się w Klub Literacki „Dąbrówka" i działa przy Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
„Sam nie malejąc, pozwala innym rosnąć" – powiedział podczas uroczystości pisarz i poeta Stefan Pastuszewski, wręczając twórcy nagrodę „Drożdży AKANTU". Dosłownie drożdży – bowiem zaskoczony jubilat otrzymał tajemniczą torebkę, która kryła w sobie paczkę… drożdży spożywczych. Laureat ze śmiechem zastanawiał się, co można z ich pomocą upiec: „Ciasto? Ale jakie?". Tak niecodzienne wyróżnienie przypomnieć miało wytrwałą pracę Jerzego Grupińskiego w środowisku młodych poetów, którzy dzięki niemu, od ponad 40 lat mają szansę zaistnieć przed szerszą publicznością. Dzięki swemu mentorowi mnożą się szybko przez „pączkowanie" i tak samo szybko rosną, nabierając wiary w swój talent i siłę przekazu.
Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Poznania, wskazał na ścienny zegar, wiszący nad sceną. Jego wskazówki zamarły w pół kroku, co miało być dobrą wróżbą dla laureata: oto jego poezja opiera się upływowi lat, jest ponadczasowa.
Twórca odebrał także z rąk poety i krytyka literackiego Dariusza Tomasza Lebiody, nagrodę literacką „Janicius" – pamiątkowy, grawerowany kryształ i dyplom. Usłyszał również kilka słów recenzji swego najnowszego tomiku poetyckiego: „Poezja Jerzego Grupińskiego odsłania intymne przestrzenie codzienności, dopełnia je i tworzy pomost pomiędzy osobnymi bytami. (…) Z ogromną mocą twórca odwzorowuje zawieszenie egzystencjalne człowieka w kosmosie, jego próby oddalenia grozy ogromów, ale też przypomina, że istniejemy w ulotnej rzeczywistości, która w jednej chwili może zgasnąć jak gwiazda (…)" – mówił Dariusz Tomasza Lebioda. Goście opowiadali związane z twórcą anegdoty, czytali napisane na jego część limeryki, wiersze i laudacje. Wśród nich pojawiła się między innymi delegacja obornickich poetów, zrzeszonych w Towarzystwie Literackim „Poetycki Wędrowiec". Poeta otrzymał także jubileuszowy dyplom od Klubu Wędkarskiego „Paskuda" z Wronek. Za jego plecami rósł stos niecodziennych nagród – oprawione w ramki grafiki, książki, dyplomy, świeca symbolizująca twórcze oświecenie i ciche kroki weny nad głową autora, karnety z życzeniami, a nawet… ozdobna łyżka do butów w kształcie końskiej głowy. Spotkaniu towarzyszyła nastrojowa muzyka duetu Aliny i Krzysztofa Galasów.
Podczas imprezy z inicjatywy Jerzego Szatkowskiego („Okolica Poetów"), wręczone zostały również Symboliczne Nagrody Ryszarda Milczewskiego–Bruno za rok 2013. Nagrody otrzymali: w dziedzinie poezji „Duże Piwo Grzane z Łyżką" – Kalina Izabela Zioła za tom „Okno niepamięci" oraz Łucja Dudzińska za tom „z mandragory"; w dziedzinie prozy „Wino Patykiem Pisane" – Dariusz Tomasz Lebioda za opowiadania generacyjne. Nagrody – w zastępstwie Jerzego Szatkowskiego, wręczał Jan Janusz Tycner. Pamiątkowe statuetki wykonał artysta rzeźbiarz Kazimierz Rafalik. Warto przypomnieć, że Ryszard Milczewski – Bruno ustanowił Symboliczne Nagrody w roku 1969. Były to: W Dziedzinie Poezji – „Duże Piwo Grzane z Łyżką", W Dziedzinie Prozy – „Wino Patykiem Pisane", W Dziedzinie Krytyki – „Mała Kawa z Biszkopcikiem". Pierwszymi laureatami nagród zostali: Janusz Żernicki (poezja), Edward Stachura (proza) oraz Tomasz Burek (krytyka). W 1971 roku Bruno dodał nową kategorię – Nagroda Specjalna „Gaśnica Terenowa". Pierwszym jej laureatem był Jerzy Lisowski za Antologię Poezji Francuskiej. Kolejnymi laureatami Symbolicznych Nagród Ryszarda Milczewskiego – Bruno byli między innymi: Stanisław Barańczak, Jan Himilsbach, Ireneusz Iredyński, Ryszard Krynicki, Krzysztof Karasek, Ewa Lipska, Rafał Wojaczek oraz Adam Zagajewski. W roku 1999 – w 20. rocznicę śmierci Bruno, z inicjatywy Jerzego Szatkowskiego – „Okolica Poetów" wraz z „Czasem Kultury", wznowiły nagrody. Wśród laureatów nowej edycji jest między innymi: Stanisław Chyczyński, Dariusz Tomasz Lebioda, Stefan Pastuszewski, Andrzej Krzysztof Waśkiewicz, Edmund Pietryk, Helena Gordziej, Jerzy Grupiński, Piotr Śliwiński, Tadeusz Żukowski oraz Andrzej Babiński.
Ze sceny w Sali Biblioteki Raczyńskich aż dwukrotnie popłynęły słowa stworzonego przez Jerzego Grupińskiego poematu „Wiersz – świerszcz": „Nad rzeką / gdzie most był drewniany / może stoi tam jeszcze chłopiec / w swe odbicie zapatrzony / Może dzwoniąc łańcuchem / pasą się jeszcze / białe franciszkańskie kozy nad Wartą / i kołuje nad miastem / dzwon klasztorny i dzwon farny / jakby ścieliły gniazdo / Wciąż przeze mnie płynie rzeka / i stoi dom na gęstych świerszczach". Twórca przeczytał również inne teksty promowanej książki, zarówno z jej pierwszej części „Śpię już tylko z brzozą?", jak również z drugiej – „Wiersz – w ciemną wodę patyk". Interpretację najnowszych tekstów przygotowała poetka Edyta Kulczak. Niektóre z wierszy witane były oklaskami, ale były i takie, którym towarzyszyła pełna refleksji zaduma. Poezję autora znakomicie absorbuje bowiem cisza, która pomaga zrozumieć przesłanie twórcy. Nastrój podniosłości, którego poeta na co dzień unika, przerywały dźwięki trąbki. Melomani mogli usłyszeć między innymi standard jazzowy – „When the Saints Go Marching In". Jubilata nie ominęły także tradycyjne „obrzędy" tego typu uroczystości – śpiewano „Sto lat", wznoszono toasty, a autor przez długi czas wpisywał dedykacje w tomikach wierszy. Wszystkie egzemplarze książki poetyckiej „Kuszenie świętego Poetego" szybko znalazły szczęśliwych nabywców.
Jerzy Grupiński urodził się 75 lat temu we Wronkach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach oraz filologię polską na UAM w Poznaniu (1964). Od lat wydaje pismo „Protokół Kulturalny". Jest organizatorem wielu konkursów poetyckich, między innymi Ogólnopolskiego Konkursu Wierszy o Laur Klemensa Janickiego. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Poznaniu, jest współzałożycielem i wiceprezesem Salonu Artystycznego im. Jackowskich, inicjatorem Konkursu Zielonych Piór. Od trzech lat prowadzi w radiu „Emaus" cykliczną audycję „Pocztylion literacki". Jest autorem książek poetyckich: „Kształt fali" (1969), „Ta sama przemoc" (1972), „W dom jak w kalendarz" (1976), „Stworzysz świat albo siebie" (1979), „Album wielkopolski" (1981), „Waga i warga" (1984), „Jeszcze noc" (1990), „Wiersze do miłości" (1991, trzy wydania), „Protokół towarzyski" (1994), „Herb mego miasta" (1994, dla dzieci, dwa wydania), „Sposób na bezsenność" (1995), „Imię Twoje" (1999), „Wiersz na oddech, światło i falę" (2004) oraz „Dziesięć palców" (2009). Został odznaczony między innymi Medalem im. Ryszarda Milczewskiego – Bruno, Medalem „Labor Omnia Vincit" (2008) oraz Gloria Artis (2008). Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, chiński, czeski, francuski, niemiecki, rosyjski, serbsko – chorwacki, esperanto i węgierski.
Patronat honorowy nad uroczystością objął między innymi Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny i Biblioteka Raczyńskich, a patronat medialny – TVP Poznań, Radio EMAUS oraz Radio MERKURY.