W dniach od 4 do 8 października 2017 roku odbył się w Londynie V Festiwal Poezji „Słowiańska Brosza”. Festiwal zorganizował Aleksy Wróbellider grupy artystycznej KaMPe. Symbolem graficznym Festiwalu Poezji w Londynie jest od 2016 roku „Słowiańska Brosza”, będąca równocześnie nagrodą przyznawaną corocznie osobom, które zasłużyły się w upowszechnianiu literatury na arenie międzynarodowej.
W pierwszym dniu Festiwalu 4 października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym odbyła się promocja antologii poezji z serii MOSTY oraz otwarto wystawę Juliusza Erazma Bolka „LETTERS AND SYMBOLS – exhibition of a concreto poetry”. Również podsumowano konkurs poetycki, który był przeprowadzony w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Lotników Polskich przy Ambasadzie RP. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalowego wystąpił zespół folkowySkład Niearchaiczny z Żywca i duet Remi & Falko z Londynu.
W drugim dniu Festiwalu 5 października w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego odbyło się uroczyste otwarcie V Festiwalu Poezji „Słowiańska Brosza”. Swoją twórczość prezentowali słowaccy poeci ZuzanaKuglerová i OndrejKalamár, polscy poeciJuliusz Erazm Bolek, Agnieszka Jarzębowska i Alicja Kuberska oraz mieszkający od wielu lat w Polsce wietnamski poeta LamQuang My.Odbyła się także promocja nowego tomiku poezji bułgarskiej poetki Elki Nyagolovej oraz współczesnej poezji bułgarskiej bułgarskich poetów mieszkających w Londynie, m.in. DimanyIvanovej.Na zakończenie spotkania w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego swoją twórczość i działalność literacką przedstawił Romuald Mieczkowski redaktor naczelny kwartalnika literackiego „Znad Wilii”.
W trzecim dniu Festiwalu 6 października przed południem delegacja poetów spotkała się z Arkadym Rzegockim Ambasadorem RP w Londynie. Po południu w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury przedstawiono widowisko poetycko-muzyczne pt. „Chopin w rosyjskiej poezji”, podczas którego akompaniował na fortepianie Paweł Ulman pianista urodzony w Londynie. Po tym widowiskumiała miejsce prezentacja twórczości rosyjskich poetów mieszkających w Londynie i koncertzespołu Skład Niearchaiczny.
W czwartym dniu Festiwalu 7 października od rana jego uczestnicy spotkali się z uczniami Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Mikołaja Reja oraz Polskiej Katolickiej Sobotniej Szkoły im. Jana Pawła II. W tej pierwszej podsumowano szkolny konkurs poetycki pt. „Z Poezją za pan brat, czyli oczyma młodego poety”. Pod tym tytułem wydano także dwudziestą dziewiątą pozycję Biblioteczki KaMPe. Jest to zbiór dwudziestu czterech wierszy napisanych przez uczniów tej szkoły w wieku od siedmiu do szesnastu lat. W wierszach zawarte są marzenia o lepszej przyszłości oraz wpływie historii i ludzi na ich życie. Młodzi autorzy tych wierszy na co dzień posługują się językiem angielskim, więc godne uznania jest ich uczestnictwo w konkursie poetyckim w języku polskim. Odbył się tutaj również koncert muzyczno-poetycki z tekstami festiwalowych poetów. Na zakończenie wystąpił ponownie z koncertem zespół Skład Niearchaiczny. W Polskiej Katolickiej Sobotniej Szkole im. Jana Pawła IIswoją twórczość zaprezentowali m.in. poeci ze Związku Pisarzy Katolickich z Warszawy oraz odbyła się promocja antologii wierszy pt. „Okiem kobiety”. Jest to trzydziesta druga pozycja Biblioteczki KaMPe. Przedstawiono w niej wiersze następujących poetek: Katarzyny Barańskiej, Renaty Cygan, DanutyDagair, Małgorzaty Jędrzejewskiej, Sylwii K. Malinowskiej i Anny Siudak. Potem w szkolnej kaplicy odbył się koncert polskiego chóru AveVerumz Londynu i londyńskiego Russian Choir of DulwichMums. Podczas występu chóru AveVerumnastępujący wybrani poeci prezentowali swoje wiersze:Juliusz Erazm Bolek, Ryszard Grajek, Barbara Jurkowska, Sławomir Krzyśka, Alicja Kuberska, Aleksander Nawrocki i Piotr Zemanek. Po koncercie Russian Choir of DulwichMums poeciAles Plotkaz Białorusi oraz ZuzanaKuglerová i OndrejKalamárze Słowacji zaprezentowali swoje wiersze.
Po tej poetyckiej prezentacji uroczyście wręczono nagrodę Słowiańska Brosza poetce z Bułgarii Elce Nyagolovej. Nagrodę wręczył Aleksy Wróbel. Tym akcentem zakończono oficjalnie V Festiwal Poezji „Słowiańska Brosza” w Londynie. Na zakończenie wystąpił duet Remi & Falko. Późnym wieczorem odbyła się jeszcze „Noc Poetów z piosenką biesiadną”, w której wziął również udział chór AveVerum.
8 października uczestnicy Festiwalu wzięli udział w wycieczce autokarowej do Brighton, BeachyHead i Eastbourne, która była bardzo interesująca.
V Festiwal Poezji „Słowiańska Brosza” przebiegał w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze.