Jerzy Pluta (ur. 1942 r.) - prozaik, krytyk literacki, edytor, mieszka we Wrocławiu. Za swą oryginalną i trudną do naśladowania twórczość został uhonorowany m.in. nagrodą im. Stanisława Piętaka i nagrodą fundacji im. Kościelskich. Aktualnie wydał obszerny zbiór małych próz, wręcz miniatur, pod brawurowym, jak zwykle u Pluty, tytułem: „Tysiąc pierdołek o pichceniu grochu z kapustą i kawiorem".
O czym są owe „pierdołki”? O wszystkim! Brawurowym opisom polskiej rzeczywistości może jedynie konkurować z nieśmiertelnym Witkacym i jego „Szewcami" lub ze sztukami i teatrem Kantora.
Jerzy Pluta w swych miniaturach, wskazuje na polskie stygmaty, które tylko pozornie są bezkrwawe, ale z pewnością są bolesne. Autor chce, abyśmy obok nich nie przechodzili obojętnie! Intensywnie myśli o tym, aby chamstwo nie spowszedniało i nie stroiło się w piórka patriotyzmu. Mieszkając na Górnym Śląsku wielokrotnie w swych tekstach daje dowody szczerego przywiązania do tych ziem.
Leopold Buczkowski radził kiedyś w „Młodym poecie w zamku":
„Z tych przelotnych obrazków mogą sobie zdolniejsi czytelnicy złożyć całość dla własnego użytku". Rada ta odnosi się w pełni to świeżej prozy Jerzego Pluty.
Jerzy Pluta, Tysiąc pierdołek o pichceniu grochu z kapustą i kawiorem, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2016, ss. 310.