Od 1997 roku Ośrodek "Wołanie z Wołynia" zlokalizowany w Poroninie na Podhalu zajmuje się publikowaniem książek o tematyce kresowej. W latach 1997-2014 wydano 88 tytułów. Ośrodek wydaje także systematycznie miesięcznik religijno-społeczny, który wziął na siebie trud dokumentowania najnowszej historii i ukazywania aktualnych problemów Kościoła katolickiego na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem Wołania i diecezji łuckiej. Zainteresowania redakcji "Wołania z Wołynia" obejmują także sytuację wierzących w społeczeństwach krajów postsowieckich, kontakty katolicko-prawosławne, wysiłki ekumeniczne, stosunki polsko-ukraińskie, kulturę i osiągnięcia myśli filozoficznej Ziemi Wołyńskiej.
Ciągle aktualny jest apel do wszystkich ludzi pochodzących z Wołynia, którzy osiedlili się w różnych częściach Polski i poza jej granicami, aby nadsyłali swoje wspomnienia, refleksje, spostrzeżenia lub materiały do opublikowania ich w dwumiesięczniku "Wołanie z Wołynia". Mile widziane będą także zdjęcia dawnych duszpasterzy Kościołów.
Adres: ks. Witold Kowalów, skrytka pocztowa 9, 34-520 Poronin.
Ostatnio ukazała się nowa publikacja w serii biblioteki z Wołynia. Jest to paradokumentalna powieść Romualda Wernika pt. "Habit i nagan". Można ją postawić obok książki Zofii Kossak-Szczuckiej „Pożoga”. Wypadki opisane przez R. Wernika są prawdziwe i miały miejsce w styczniu i początkach lutego 1944 roku i dotyczą obrony Ostroga przed ukraińskimi bandami UPA. Najczęściej używaną bronią napastników były... widły!
Mimo tragizmu wydarzeń ukazanych w powieści, czytelnik znajdzie również kilka scen wesołych, dowodzących, że kresowiacy to nie ponuracy i sztywniacy, lecz naród pełen wigoru i żywotności. Wiedzieli po prostu zawsze po co i dla kogo żyją.
Romuald Wernik, Habit i nagan, Wydawnictwo „Wołanie z Wołynia”, Biały Dunajec 2015, ss.170.