"Biegnę
Malując wszystkie
Kruki
Na biało
By ludzie nie musieli
Tak dużo szukać".
Wiktoria Kopecka
Poszukiwania są ważne w ludzkim życiu, jednak czasami lepiej jest, aby ludziem (szczególnie młodzi) nie musieli daleko szukać możliwości realizacji swoich marzeń i ambicji. W zakresie sprawdzania się na gruncie literatury w Wielkopolsce młodzieży stwarza się sporo szans.
Prawdziwym jednak białym krukiem jest interdyscyplinarna impreza powiązana z dwoma turniejami poetyckimi czyli Lednicka Wiosna Poetycka.
Powołane dwadzieścia jeden lat temu z pomysłu poetki i dziennikarki Stanisławy Łowińskiej dzieło pozwala młodzieży zaistnieć w świecie literatury i sztuki a także jest okazją do ciekawych spotkań znanych oraz początkujących twórców.
W tym roku impreza finałowa odbyła się na Lednicy 27 maja pod patronatem Marszałka Wielkopolski i Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Przede wszystkim starano się, aby tradycji stało się zadość. I żeby wszystko odbyło się na zasadzie stopniowania emocji. Po przyjeździe wygodnym autokarem i w doborowym towarzystwie był najpierw w bibliotece w Łubowie Turniej Jednego Wiersza, w którym jurorzy: Agnieszka Mąkinia – poetka, przewodnicząca, Dagmara Szlandrowicz – poetka i Tadeusz Panowicz – regionalista przyznali nagrodę Annie Kasprzyk z Komorowa, a publiczność uhonorowała Alicję Bazułkę z Lednogóry, następnie zwiedzano zabytkowy kościółek pod wezwaniem św. Mikołaja i wysłuchano ciekawej gawędy Tadeusza Panowicza, potem była przeprawa promem na wyspę Lednicę, spacer z rewelacyjnym przewodnikiem oraz wizyta w Muzeum Pierwszych Piastów.
Na sytych wrażeń twórców czekał smaczny obiad w karczmie, a następnie sadzenie wierzby w Gaju Poezji, spotkanie z poezją Stanisławy Łowińskiej w kościółku i w końcu rozstrzygnięcie najważniejszego turnieju O Koronę Wierzbową. Jury czyli: Andrzej Sikorski – poeta, prozaik, krytyk literacki, archeolog, przewodniczący, Stanisława Łowińska – poetka, animatorka kultury, pomysłodawczyni i organizatorka Lednickich Wiosen Poetyckich, Zofia Hryhorowicz – teatrolog, Dyrektor OKE w Poznaniu, Alina Szulczyk – polonistka, animatorka zajęć literackich dla dzieci i młodzieży stwierdziło, że... tegoroczny poziom konkursu był wysoki, wiele wierszy wykazuje dużą inwencję artystyczną, swobodę i pomysłowość językową młodych poetów. Pod tym sformułowaniem mogą się też podpisać jurorzy Turnieju Jednego Wiersza. XXI edycja przyniosła koronę Olivii Panufnik z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupcy, drugą nagrodę przyznano Amelii Orłowskiej z Gimnazjum Dwujęzycznego im. Dąbrówki w Poznaniu, a trzecie miejsce przypadło Dominikowi Bartkowiakowi z XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie z Poznania. Ponadto wyróżniono: Wiktorię Kopecką ze Szkoły Podstawowej nr 54 im. J. Kasprowicza w Poznaniu i Sandrę Lemańską z X Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Oprócz tego przyznano dwa wyróżnienia specjalne: za wiersz o tematyce lednickiej – Monice Kaźmierskiej z Gniezna; za wiersz o Mazurku Dąbrowskiego dla Kamila Karwackiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu. Ogłoszeniu wyników towarzyszyły recytacje nagrodzonych wierszy. Natomiast niespodzianką była wizyta na Lednicy przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego z Poznania.
Po werdykcie były zwyczajowe rozmowy w kuluarach i powrót autokarem do Poznania.
W ten sposób oczko się zamknęło. Za nami dwadzieścia jeden spotkań z historią i interesującymi ludźmi, konkursów, wrażeń. Co przed nami? Czas pokaże. Biorąc wszakże pod uwagę rozwój młodej poezji polskiej i stwarzanie piszącym uczniom twórczych szans, chciałoby się wyrazić życzenie: Biały kruku, nie odlatuj! Lednicka Wiosno, trwaj!