Godzina 9.00, niedziela 24.05.2015 roku. Wsiadamy do autokaru i zaczyna się przygoda ze sztuką oraz obcowanie z historią czyli finał XIX Lednickiej Wiosny Poetyckiej.
Wydaje się, że skoro poetyckie spotkania lednickie mają już nastoletnią tradycję, funkcjonują według dobrego, sprawdzonego schematu, to niewiele może zaskoczyć uczestników i organizatorów. Nic bardziej mylnego! W tym roku pozytywnie zaskoczyła wszystkich pogoda oraz czas, w którym odbył się finał, ponieważ wypadł on w niedzielę Zesłania Ducha Świętego oraz niedzielę wyborczą czyli moment, w którym ważyły się losy kraju.
Wszakże był to bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności, bo pomoc z Nieba zawsze jest ze wszech miar pożądana, a podczas lednickich turniejów też ważą się losy… młodych twórców.
Zanim jednak przyjrzymy się przebiegowi tegorocznego spotkania finałowego i pokojowej, twórczej rywalizacji warto przypomnieć, że interdyscyplinarne imprezy o nazwie Lednicka Wiosna Poetycka (powiązane z turniejami poetyckimi: Jednego Wiersza i O Koronę Wierzbową) zostały powołane do istnienia przez Stanisławę Łowińską dziewiętnaście lat temu, aby dać utalentowanej młodzieży (w wieku od 12 do 19 lat) szansę zaistnienia w świecie sztuki (zwłaszcza literackiej ).
Dzieło ma swoich dobroczyńców. Dziewiętnasta edycja odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ponadto wsparcia udzielili: Wielkopolski Kurator Oświaty, władze oświatowe, instytucje kulturalne Miasta Poznania, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Gospodarz Gminy Łubowo, Biblioteka w Łubowie i wolontariusze. Ich zaangażowanie warto szczególnie podkreślić, bo bez tej ważnej pomocy dzieło nie mogłoby się rozwijać i przymnażać Polsce młodych twórczych umysłów. Tym jest ta praca cenniejsza, że dzieło rozrasta się i ma zasięg ogólnopolski.
A zatem co działo się na lednickim finale A.D. 2015? Wszystko zaczęło się planowo o 10.00 w Bibliotece Gminy Łubowo od pokazów łubowskich gimnazjalistów i Turnieju Jednego Wiersza, do którego zakwalifikowano dwunastu uczestników. Jury w składzie: Agnieszka Mąkinia – przewodnicząca, Andrzej Sikorski – i Tadeusz Panowicz - przyznało nagrodę Sandrze Lemańskiej z Poznania, a publiczność zdecydowała się uhonorować Agatę Nowak z Woźnik. Imprezie towarzyszyła ciekawa Wystawa Prac Plastycznych młodych artystów spod ręki pani Bożeny Beim z MDK nr 1 w Poznaniu.
Uczestnicy wyruszyli zwiedzać wyspę Lednicę. Był przejazd promem i historyczna gawęda przewodnika, który nauczył zebranych świeżego spojrzenia na początki naszej państwowości. Następnie wytchnienie i restauracja sił czyli delektowanie się obiadem w karczmie. Z nowym zapasem energii przystąpiono do tradycyjnego lednickiego rytuału czyli sadzenia wierzby w Gaju Poezji na terenie Muzeum Pierwszych Piastów. A potem kolejny stały punkt czyli koncert w kościele z Wartkowic na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Podczas tej edycji zaproszonym gościem był Piotr Woźniak, porywający bard, którego piosenki jeszcze długo pobrzmiewały w uszach. Zostanie wszystkim też w pamięci opowieść Tadeusza Panowicza o zabytkowym kościele – miejscu koncertu.
O 16.30 emocje sięgnęły zenitu, albowiem odbył się finał Turnieju O Koronę Wierzbową. Przystąpiło do niego 66 uczniów ze szkół w Polsce, a jury w składzie: Sergiusz Sterna-Wachowiak – przewodniczący, Andrzej Sikorski – Stanisława Łowińska – Alina Szulczyk –zdecydowało się przyznać pierwszą nagrodę Paulinie Szczepaniak z Poznania. Druga nagroda trafiła do rąk Weroniki Świergiel z Poznania, a trzecią przyznano ex aequo Dominice Dzioch z Wolsztyna oraz Julii Rzepeckiej z Szamotuł. Ponadto wyróżniono: Dominika Bartkowiaka, Lidię Karbowską, Karinę Przebieracz, Natalię Rucińską, Barbarę Wiśniewską z Poznania oraz Monikę Kaźmierską z Łubowa. Przyznano również nagrodę specjalną za wiersz o tematyce lednickiej – Maciejowi Henrykowi Modzelewskiemu z Białobrzegów. Warto dodać, że dwie laureatki: Monika Kaźmierska z Łubowa i Paulina Szczepaniak z Poznania otrzymały bilety do Brukseli ufundowane przez europosłów: Andrzeja Grzyba i Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz.
Po tych przeżyciach słodycze, owoce i napoje. I tak kolejna edycja Lednickiej Wiosny Poetyckiej za nami.