W tym roku w obliczu podwójnej rocznicy szczególnie istotnym wydarzeniem kulturalnym była XX "Lednicka Wiosna Poetycka" – dzieło powołane do życia w 1997 roku przez Stanisławę Łowińską – poetkę i animatora kultury, które pozwala młodym artystom, zwłaszcza poetom, zaistnieć na arenie sztuki. Jubileuszowa edycja to pierwsza ze wspomnianych rocznic, a druga to 1050 rocznica Chrztu Polski. W ten sposób losy indywidualnych twórców splotły się z dziejami narodu.
Imprezie patronował Urząd Marszałkowski oraz władze oświatowe, a także gospodarze Gminy Łubowo. Pomocą służyła Publiczna Biblioteka Gminy Łubowo. A pracy było więcej niż w latach ubiegłych, gdyż ważne rocznice zobowiązują.
Lednickie Wiosny Poetyckie wiążą się z turniejami poetyckimi: "O Koronę Wierzbową" oraz "Jednego Wiersza".
Finał przedsięwzięcia miał miejsce w sobotę 21.05.2016 roku na Lednicy. Na uczestników z Poznania czekał na Placu Mickiewicza autokar, którym wyruszyli o godzinie 9.00 po przygodę z poezją i historią. Imprezie literackiej towarzyszył plener plastyczny utalentowanej młodzieży z MDK nr 1 w Poznaniu pod opieką Bożeny Beim oraz wystawa prac młodych plastyków.
Na miejscu najpierw było krótkie powitanie w Bibliotece w Łubowie połączone z prezentacją interesującej monografii o lednickim dziele autorstwa profesora Jana Grada pt. "W Gaju Poezji", a następnie przystąpiono do "Turnieju Jednego Wiersza", do którego zaproszono dwunastu uczestników. Jury w składzie: Agnieszka Mąkinia, Andrzej Sikorski, Tadeusz Panowicz – przyznało nagrodę Dominice Nowickiej z Gimnazjum nr 7 w Kaliszu, natomiast publiczność najwyżej oceniła wiersz Pawła Szeląga z MDK nr 1 w Poznaniu.
Następnie było zwiedzanie wyspy Lednicy z przeprawą promem oraz wystawy w Muzeum Pierwszych Piastów, posadzenie dwudziestej wierzby w Gaju Poezji, obiad w karczmie i koncert barda w zabytkowym kościółku. Tym razem słuchano Macieja Wróblewskiego, którego głos zahipnotyzował publiczność.
Dalej pełen napięcia moment, bo oto na terenie Muzeum Pierwszych Piastów jurorzy dwudziestego Turnieju Poetyckiego "O Koronę Wierzbową" ogłosili werdykt.
Tym razem okazało się, że ocenie podlegało ponad 200 wierszy 70 autorów z 31 szkół i domów kultury. Jury pod przewodnictwem Sergiusza Sterny – Wachowiaka – poety, prozaika, krytyka, prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i w składzie: Andrzej Sikorski, Stanisława Łowińska, Alina Szulczyk – przyznało pierwszą nagrodę Dominice Dzioch z L.O. w Wolsztynie. Dwie drugie nagrody przypadły Wiktorii Kramarskiej z Gimnazjum nr 7 w Kaliszu i Marii Gawriołek z Plewisk ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Poznaniu. Dwa trzecie miejsca zajęli: Mieszko Dobek z Suchego Lasu z IX L.O. w Poznaniu i Monika Kaźmierska z Łubowa z I L.O. w Gnieźnie.
Jurorzy przyznali ponadto siedem równorzędnych wyróżnień dla: Pauliny Szczepaniak z Bydgoszczy, Andrzeja Jagiełłowicza z Warszawy, Zuzanny Chełek z Gniezna, Amelii Skowrońskiej z Nowych Skalmierzyc, Marty Brody, Eryki Gramzy i Dominika Bartkowiaka z Poznania.
Tegoroczna edycja konkursowa obfitowała w utwory o tematyce lednickiej oraz te z motywem Chrztu Polski. Jurorzy mieli zatem niełatwe zadanie przyznając wyróżnienie za wiersz o tematyce lednickiej. Trafiło ono do Dominika Bartkowiaka z Poznania.