Poezja religijna rozwija się. Jak każdy rodzaj wypowiedzi przeżywa swoje wzloty i upadki. Współistnieje w naszej literaturze z poezją społeczną, refleksyjną, erotyczną ... Upływ czasu nie stanowi tu żadnej przeszkody. Ten tradycyjny już "biblijny wiatr" ciągle zachowuje swoją świeżość i pojawia się stale.
Świadczy o tym chociażby cykliczny konkurs na wiersz o tematyce reli-gijnej organizowany przez Sanktuarium w Ludźmierzu. Jego patronem jest Józef Tischner. Co roku owocem tego konkursu jest antologia, którą otrzymuje każdy uczestnik. W tym roku opublikowano wiersze 140 autorów z całego kraju.
Widzę tu dwa bezsprzeczne walory tej poezji.
1. konkurs organizowany jest w dwu kategoriach: literackiej i gwarowej. Wiersze napisane gwarą z różnych regionów naszego kraju stanowią cenną wartość dla czytelników, ale także dla językoznawców. Bowiem gwary kurczą się, zanikają, a są przecież trwałym składnikiem naszej kultury narodowej dlatego też wszelakie próby ocalania ich i utrwalania zasługują na uznani
2. Wiersze te wzbogacają naszą literaturę, której podłoże tkwi w chrześcijaństwie. Są nośnikiem treści skłaniającej do postępowania zgodnego
z istotą człowieczeństwa. A więc - humanizmu. A tego nigdy za wiele. Tak jak zachwytu nad urodą świata, poszukiwania piękna w życiu codziennym, zadumy. A wszystko to ukazane jest ze szczerością i prostotą.
A oto wyimek z tej antologii:
Ślady Boga
Różana radość migdałowców i słoneczne plamy:
forsycje, mniszki, włosy wierzb wiatr wichrzy.
ogród w ślubnej bieli, ptasie godowe nuty, świt-kaskada dźwięków spod palców wirtuoza.
wiosna - pieśń nad pieśniami.
/ K.Szarzyńska /
Wybór wierszy XXI Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera, Oddział Związku -Podhalan w Ludźmierzu. Redakcja Ewa Iwulska. Ludźmierz 2013, ss. 184.
- Bernard Najdek
- "Akant" 2013, nr 11
Bernard Najdek - Ciągle świeży powiew
0
0