Salon Artystyczny im. Jackowskich w Pobiedziskach został nominowany do grona laureatów XVIII Edycji Konsumenckiego Konkursu Jakości i Usług „NAJLEPSZE W POLSCE" - „THE BEST IN POLAND". Organizatorem konkursu było Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza. Certyfikat za „UPOWSZECHNIANIE DÓBR SZTUKI W WOJEWÓDZTWIE I KRAJU" został wręczony naszemu Salonowi przez Patrona honorowego konkursu, prof. Grzegorza Skrzypczaka, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Odznaczenia i statuetki Hipolita Cegielskiego otrzymały znaczące instytucje działające na terenie Polski. Uroczystość odbyła się 14 grudnia 2012 roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu, z udziałem zaproszonych władz i osobistości ze świata gospodarki, nauki i kultury oraz mediów. Uroczystość uświetnił występ znakomitego zespołu folklorystycznego „Wielkopolanie", obchodzącego swoje 50-lecie pracy artystycznej na scenach kraju i świata.
Salon Artystyczny im. Jackowskich istniejący od 1995 roku z siedzibą w Pobiedziskach Letnisku koło Poznania, jest próbą kontynuacji tradycji wronczyńskiego dworu. W tym magicznym miejscu w okresie międzywojennym, spotykali się pisarze, artyści, muzycy, mężowie stanu, purpuraci. Gospodarzami byli: aktorka krakowska Anna Jackowska z domu Schiller i jej mąż dyplomata Tadeusz Gustaw Jackowski {wnuk Maksymiliana Jackowskiego}. Do księgi wronczyńskiego dworu, której oryginał przechowuje Biblioteka PAN w Krakowie, wpisało się ponad 500 najznakomitszych osób m. in.I.J.Paderewski, A.Rubinstein, K.Szymanowski, J. Kiepura, L. Solski, J.Beck, J. Lechoń. Salon Artystyczny im. Jackowskoch organizuje m. in. koncerty, spotkania autorskie, promuje twórczość amatorską i profesjonalną. W ostatnim czasie zorganizował imprezę w niedalekim pałacu w Krześlicach, promując płytę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu pt. „Potrafimy Zwyciężać". Z niej bowiem słyszymy przesłanie I.J. Paderewskiego z 26 grudnia 1918 roku do poznaniaków z hotelu „Bazar". Opowieść powstańczą wyraziło mądrym słowem i szczerą muzyką , młode pokolenie, poznańskich zespołów muzycznych. Jest wiara w dążeniu do sukcesu, zwycięstwa. Płyta powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu „Fabryki Zespołów", największego portalu dla młodych muzyków, jej założycielce Małgorzacie Kaczmarek, która jest równocześnie członkiem Zarządu Salonu Artystycznego im. Jackowskich. Pomysłodawcą i mecenasem płyty jest dr Paweł Śliwiński, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prezes Invest con Group S A. Promocja płyty „Potrafimy Zwyciężać" odbyła się z udziałem zaangażowanych regionalistów, historyków, w trakcie koncertu poetycko – muzycznego połączonego z 325 rocznicą urodzin „zwycięskiego" J.S. Bacha.
Natomiast 8 grudnia br. Salon pożegnał pałac w Pomarzanowicach, drugie gniazdo Jackowskich. Tradycje i kult dla przeszłości znalazły nowe miejsce. To „PŁOŃCZAKÓWKA", w której znów stanął fortepian i popłynęły spod palców znanej poznańskiej pianistki Zofii Mikołajczyk piosenki z „Kabaretu Starszych Panów". Barbara i Marek (wice prezes Salonu) Płończakowie otworzyli szeroko drzwi do swego „Palmarku" w Pobiedziskach.
Daromiła Wąsowska-Tomawska
prezes Salonu Artystycznego im. Jackowskich
członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy