Leszek Antoni WIERZCHOWSKI - to postać barwna i intrygująca: twórca i od wielu lat przywódca Polskiego Ruchu Monarchistycznego – ofiarny i konsekwentny. Jednocześnie pisarz, który zaskakuje czytelnika różnorodnością formy literackiej i treści.
W 1999r., wbrew dekadentyzmowi, tak charakterystycznemu dla każdego końca wieku – wydaje on, napisany w 1981 roku, a następnie w okresie stanu wojennego w Polsce krążący w podziemiu – pięcioaktowy poetycki dramat paradokumentalny pt. "Millenium czyli Narodziny Solidarności Narodu Polskiego w Gdańsku podczas strajku 1980 roku". Dramat pełen przemyśleń, rozsądnych refleksji, pełen wiary w mądrą wolność, która winna być udziałem Polaków, a także nie pozbawiony słusznych przestróg! -
„Millenium „ to dramat rangi epopei narodowej.
W 2002 r.- zaskoczenie !
W oficynie krakowskiej ukazuje się perełka edytorska: pierwszy tom fraszek Leszka Wierzchowskiego, zatytułowany „Manifest erotyczny" – zawierający fraszki zwięzłe, rytmiczne, figlarne , pełne finezji i zdrowego humoru, przynoszące czytelnikowi uśmiech i odprężenie. Pozbawione są zupełnie cynizmu, często charakteryzującego ten gatunek literacki. Nie przekraczają nigdy granic przyzwoitości i nie budzą niesmaku. Po prostu – bawią.
Tu nasuwa się pytanie : skąd tak wielka rozbieżność , wręcz kontrast poetyckiej formy? Otóż wcześniej Wierzchowski pisał przede wszystkim fraszki , gdyż – jego zdaniem - były to czasy godne fraszek, podobnie jak obecne. A gdy nastąpił przełomowy okres w dziejach Polski – napisał epopeję...
„Manifest erotyczny" wzbudził duże zainteresowanie wśród jego odbiorców, czego dowodem jest powtórne wydanie książki w 2003 r. Rok ten okazał się brzemienny w twórczości poety. Przyniósł bowiem drugi tom jego fraszek, równie pięknie wydanych, zatytułowanych „Dziwne stany świadomości". Czytelnika znów czeka zaskoczenie ! Można byłoby sądzić, że autor „Manifestu erotycznego" upodobał sobie we fraszkach tematykę wyłącznie erotyczną. Tymczasem już sam tytuł jednego z największych rozdziałów „Dziwnych stanów…" brzmiący „Mówiąc poważnie..." – dowodzi znacznie szerszej tematyki i przemyśleń autora.
Leszek Wierzchowski, nie rezygnując z dowcipu i miłosnych żartów w nowym tomie, dotyka spraw natury filozoficznej i etycznej ; pisze o problemach aktualnych w naszym kraju, łącznie ze spojrzeniem w przeszłość , zrywa maski ludzi stojących u steru władzy i... przestrzega. W jego książce – oprócz tradycyjnie już - prześwietnych erotyków , znajdujemy wiele fraszek społeczno - obyczajowych, nierzadko przepojonych bolesną ironią , a także liryczne i głęboko filozoficzne perełki. Poeta jawi się tu Stańczykiem z pamiętnego obrazu Jana Matejki...
Zatroskany pisze :
Barbarzyństwo naszych czasów
Zawracanie ludziom głowy
Przez telefon komórkowy!
Skarga emeryta
Biedny emeryt premiera
Spytał pokornie, cichutko:
- Jak żyć, gdy głód mi doskwiera ?-
Pan premier odrzekł mu - krótko!...
Los Polaków
Raz – kamienie na szaniec,
Raz – na gębę kaganiec !.
To znów erotycznie żartuje :
Na zmysłową
Dość, byś ją przytulił chwilę,
Zaraz… w brzuchu ma motyle!
Szefowi w pracy
Byś nie przebrał w pracy miarki –
Nie bierz się!... do sekretarki.
Kobieta potrafi
Raz była wzięta
I ma – bliźnięta!..
Trudna laska
Najtrudniej za żonę wziąć
Tą, co nie chce… majtek zdjąć!
Pech oziębłej żony
Kiedy od żony ziąb z łóżka wieje,
Mąż długo miejsca z nią – nie zagrzeje!
I podsumowując swoje rozważania - stwierdza :
Największy skarb
Nad perły , złoto, drogie kamienie
Najwięcej cenie – czyste sumienie!
W wyniku głębokich przemyśleń autora czytelnik odnajdzie w nowych fraszkach nuty goryczy i niepokoju, troski o czystość języka polskiego, a także próby poszukiwań wyjścia z niepokojących sytuacji. Poeta w „Dziwnych stanach świadomości" po mistrzowsku porusza również prawdy uniwersalne, ponadczasowe, pisząc :
Prawda nigdy się nie zmienia
Tylko – punkty odniesienia !
"Na względność prawdy"
Leszek Wierzchowski uważa, że
Fraszka nabiera głębszego brzmienia
Przez celną pointę lub - przemilczenia !
"Magia fraszki"
I na tym polega jej magia.-
* * *
Leszek Wierzchowski – to postać nieprzeciętna i na wskroś renesansowa : jako obywatel - rzuca narodowi trudne prekursorskie wyzwanie do odrodzenia uniwersalnych , monarchistycznych wartości w Polsce . Natomiast - jako poeta - potrafi być wnikliwym obserwatorem rzeczywistości i jej uczestnikiem : kiedy trzeba – snuje głębokie, często gorzkie refleksje , a gdy czas na zabawę – fraszkami bawi nas przednie !... Bawi, ale jednocześnie – podobnie jak w swojej epopei poetyckiej pt. "Millenium" - jest głęboko zatroskany przyszłością polskiego narodu.
Fraszki do obecnego II wydania "Dziwnych stanów świadomości. Frasobliwi i kuglarze." powstawały przez kilkanaście lat (1999 - 2013, I wyd. 2003 r.). W tym czasie poeta wydał zbiory: "Manifest erotyczny"(2002,2003), "Dziwne stany świadomości"(2003), "Imionnik zakochanych" (2004), "Erotyczne przymiarki" (2009), "Sztuka pieszczot"(2011) . W ten sposób stworzył oryginalny, niepowtarzalny pięcioksiąg, w którym każdy tom stanowi zwartą całość kompozycyjno-treściową, a wszystkie razem wzajemnie się uzupełniają. Dziełem tym złotymi zgłoskami i na stałe wpisał się do historii tego gatunku literackiego, jakim jest fraszka.
Wierzchowski - to twórca w wielu aspektach, nie dający się zaszufladkować. I dlatego wielkim błędem byłoby odczytywać go jednostronnie czy powierzchownie!...
____________________
Leszek Wierzchowski," Dziwne stany świadomości. Frasobliwi i kuglarze. Fraszki", Wydanie II zmienione i rozszerzone, Wydawnictwo AUTOR, Kraków 2013.