….wiersz
z pierwszej ręki
teatr realny
prawie
Człowieczeństwo
do uratowania
Lednicka Wiosna Poetycka – interdyscyplinarna impreza jednocząca wiele dziedzin sztuki i połączona z dwoma turniejami poetyckimi jest obecna wśród propozycji kulturalnych dla dzieci i młodzieży od dwudziestu pięciu lat. Powstała z pomysłu poetki i dziennikarki Stanisławy Łowińskiej i od ćwierćwiecza daje szansę młodym ludziom na pokazanie światu ich twórczości. Ośmiela talenty poetyckie, a te śmiałe – ugruntowuje. Konkursy i spotkania w ramach Lednickiej Wiosny Poetyckiej umożliwiają młodzieży obcowanie ze znanymi artystami przez co kształtują się pozytywne wzorce kulturowe i językowe. Poza tym są one żywymi lekcjami historii, pozwalającymi uczestnikom stąpać po ziemi skąd nasz ród i poznawać ją.
Nic więc dziwnego, że na jubileuszową galę finałową cała społeczność związana z Lednicką Wiosną Poetycką czekała z utęsknieniem. Czas szczególny – pandemiczny spowodował, że spotkanie promujące Wiosnę odbyło się jesienią. Ta jesienna Wiosna miała swój urok oraz okazała się niezwykłą przygodą.
Teksty 25 Wiosen można przeczytać w antologiach np. tej najnowszej z 2021 pt: Przystań 1997 – 2021, natomiast wielu autorów kontynuuje drogę twórczą lub artystyczną, choć nie zawsze w poezji… Oprócz gratulacji i podziękowań dla S. Łowińskiej padło wiele mądrych słów. Krótki wykład wygłosił prof. Jan Grad, autor opracowań w Gaju Poezji. Wspólnym mianownikiem refleksji mówców było przesłanie, które zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy imprezy powinni wziąć pod uwagę, że twórcy, jako elita narodu, powinni szczególnie dbać o czystość polskiej mowy. Od strony artystycznej jubileusz uświetnił występ uczniów XX Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego. Kabaret ukazał jak dużo mamy do zrobienia w walce o to, żeby człowiek był człowiekiem – cytując Edwarda Stachurę. Ukoronowaniem rozważań była Msza Święta w Katedrze Gnieźnieńskiej.
Z Gniezna uczestnicy udali się na teren Muzeum Pierwszych Piastów, a potem w kościele pw. św. Anny i św. Wawrzyńca odbyło się spotkanie finałowe laureatów XXV Lednickiej Wiosny Poetyckiej i rozdanie nagród, a także prezentacje nagrodzonych utworów. Były też występy artystyczne: mini – koncert Bogusława Łowińskiego i Jagody Kram, czyli części zespołu Shalom oraz występ rapera Oskara Lepczyńskiego. Artyści z zespołu rozgrzali publikę żydowską muzyką i ognistym dowcipem, a raper miał do przekazania rozważania, które okazały się bardzo nośne. Ponadto improwizował tworząc raperską kompozycję z wersetów uhonorowanych wierszy.
Po pełnych artyzmu emocjach wszyscy udali się do Gaju Poezji, by posadzić dwudziestą piątą już wierzbę. Był to czas na integrację. Konwersacje i świętowanie przeniosły się do Karczmy. Kontynuowano je przy delikatesowym obiedzie. Nie mogło zabraknąć oczywiście ognistego, urodzinowego tortu, wspomnień, wyrazów wdzięczności.