W Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu przy ul. Warszawskiej ma miejsce wystawa polskiego malarza Józefa Wieżana. Urodził się on w 1887 r. w Dyneburgu (Daugavpils) w rodzinie potomków polskich emigrantów.
Studiował malarstwo w Petersburgu i Rydze, czasowo mieszkał w Jegławie i Witebsku, gdzie pracował udzielając lekcji malarstwa i rysunku. Na początku lat dwudziestych XX wieku, po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości, wrócił do Dyneburga, założył rodzinę i pozostał w mieście do końca życia.
Przez wiele lat prowadził Studium Malarskie przy Polskim Towarzystwie Kulturalnym Harfa, urządzając coroczne wystawy prac uczniów, w których sam również uczestniczył. Obok działalności pedagogicznej zajmował się projektowaniem scenografii do przedstawień teatru zorganizowanego przy Harfie oraz dla teatru polskiego w Rydze. Przyznano mu srebrny medal za obrazy na Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 r. w Poznaniu.
Rysunki i grafiki Józefa Wieżana publikowane były w lokalnych czasopismach i prasie codziennej. Twórca lubił eksperymentować, sięgając po coraz to inne środki artystycznego wyrazu. Zajmował się malarstwem olejnym, gwaszem, pastelem, rysunkiem i grafiką. Twórczość J. Wieżana cechuje pesymizm, którym autor naznaczył niemalże wszystkie swoje prace. Malarz „opowiada” głównie o samotności człowieka skazanego na zmagania z życiem, pozbawionego możliwości wyboru, decydowania o swym przeznaczeniu.
W 1942 r. Józef Wieżan został, zamordowany przez Niemców w więzieniu w Dyneburgu. Jego los podzieliła większość polskiej inteligencji na Łotwie.
Prawie wszystkie prace artysty zostały zniszczone podczas pożaru miasta lub zaginęły po wojnie. Te, które ocalały, prezentują sylwetkę niezwykle utalentowanego twórcy, pokazującego świat poprzez filtr własnej wyobraźni, nadrealnych wizji czy przepuszczonych przez krzywe zwierciadło obrazów.
Na dyneburskiej wystawie prezentowane są prace Józefa Wieżana, które w 2007 roku, podczas swego pobytu na Łotwie, wręczyła dyneburgskim Polakom córka artysty Regina Wieżan –Siemeńska z Jeleniej Góry.