18 września 2024 r. zmarł Jarosław Janczewski, podczaszy w Bractwie Inflanckim. Urodził się w Bydgoszczy, gdzie mieszkał całe życie. Był barwną i lubianą postacią. Ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Bydgoszczy. Pracował zawodowo w branży turystycznej. Organizator niezliczonych wypraw, wycieczek po Polsce i świecie. Jego głównymi zainteresowaniami było kolekcjonerstwo, numizmatyka, filatelistyka, medalierstwo i turystyka, połączona z krajoznawstwem. Od 2004 r. był członkiem międzynarodowego Bractwa Inflanckiego z siedzibą w Bydgoszczy, posiadał przydomek Lūsis, czyli Ryś. Od 2008 r. pełnił funkcję podczaszego.
Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Bydgoszczy należał przeszło 50 lat. Organizował różne wyprawy, był pilotem i przewodnikiem. Jego hobby była turystka rowerowa. Był niskiego i szczupłego wzrostu, ale kondycję miał nieziemską. Na rowerze przejechał całą Polskę, odbył w okresie PRL wyprawę na rowerze dookoła Alp, pokonywał szlaki turystyki rowerowej na zachodzie i wschodzie Europy, objechał Skandynawię. Pełnił funkcję prezesa Klub Turystyki Rowerowej „TURKOLE” przy Oddziale Miejskim PTTK, którego był członkiem zarządu. Był też prezesem Koła Przewodników PTTK w Bydgoszczy. W PTTK Oddział Bydgoszcz pracował zawodowo jako kierownik biura.
Jedną z jego pasji było medalierstwo. Posiadał wielką kolekcję medali i odznaczeń z wizerunkiem króla Kazimierza III Wielkiego. Projektował i zlecał wykonanie medali Bractwa Inflanckiego. Przez wiele lat był bardzo aktywnym członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kazimierza III Wielkiego w Bydgoszczy. Miał wielką estymę do dobrze zorganizowanego Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu, którego także był członkiem.
Publikował artykuły w miesięczniku „Świat Inflant”, piśmie ukazującym się od 21 lat. Wspólnie z Krzysztofem Błażejewskim wydał książkę Kazimierz Wielki a Mennica Bydgoska: katalog monet i medali, Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2018.
Jarosław Antoni Janczewski h. Dołęga był członkiem Związku Szlachty Polskiej. Ojciec Jarosława, Jerzy urodził się w Wilnie; jeden z przodków Jarosława, Jan posiadał majątek w Dryświatach, który nabył z żoną Heleną baronową Üxküll-Gyllenband (w rodzie zachowała się wymowa fonetyczna jako Uszkule Iylenband) (4143 ha + 825 ha) w ramach darowizny w dniu 29.01.1892 od ojca Augusta von Eringen. Obecnie Dryświaty to wieś na Białorusi, w obwodzie witebskim, w rejonie brasławskim, do 1945 roku miasteczko w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie brasławskim, siedziba gminy Dryświaty. Ród Janczewskich herbu Dołęga tytuł szlachecki z ziemią otrzymał w 1683 roku od króla Jana III Sobieskiego za udział w bitwie pod Wiedniem. W wyniku I rozbioru Polski tereny te przeszły pod panowanie Rosji.
- Janczewski został wyróżniony wieloma dyplomami i podziękowaniami, odznaczony medalem Zasłużony dla Województwa Bydgoskiego i Złotą Honorową Odznaką PTTK, Statuetką Króla Kazimierza Wielkiego.
Pogrzeb odbył się w poniedziałek 23 września 2014 r. o godzinie 12:15 na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. Piękną mowę żałobną nad trumną, w imieniu Braci Inflanckich, wygłosił Krzysztof Błażejewski. Bracia Inflanccy odśpiewali hymn rycerzy Bractwa Inflanckiego – Bogurodzicę. Na grobie złożono wieńce i kwiaty, zapalono znicze, postawiono krzyż. Jarosław był czcicielem Matki Boskiej Ostrobramskiej z Wilna, której ryngraf wisiał w jego domu nad jego biurkiem.
Upamiętnienie Jarosława Janczewskiego
W ratuszu bydgoskim znajduje się tablica z następującą inskrypcją: „Dnia 26 października 2006 roku, 660 lat po założeniu miasta Bydgoszczy przez Króla Kazimierza Wielkiego dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika Monarchy. (...) Pomnik powstał dzięki inicjatywie i zaangażowaniu członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Króla Kazimierza Wielkiego, w którym największy wkład wnieśli: Felicja Gwincińska, Wojciech K. Sobolewski, Jarosław Janczewski, Zofia Wnuk i Zdzisław Praca”.
Bibliografia
Jarosław Janczewski – biogram, [w:] Inflanty – nasza miłość: 10 lat Bractwa Inflanckiego, pod red. Bronisława Pastuszewskiego, Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2011, s. 62, 104.
Jarosław Janczewski – biogram, [w:] Inflanty – nasz świat, pod. red. Stefana Pastuszewskiego, Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2021, s. 32, 154.
Jarosław Janczewski, [w:] Roman Sidorkiewicz, Bydgoszcz - mój fyrtel. Cz. 2, Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2019.