W latach 2007-2020 Unia Europejska przeznaczy 7 milionów dolarów na wybudowanie lub zmodernizowanie już istniejących ośrodków dla uchodźców na Białorusi. Mińsk jest gotowy przyjąć tylko tych, którzy wjechali na teren Unii przez Białoruś. To popularny szlak przerzutowy przede wszystkim dla obywateli byłych republik radzieckich.
Według statystyk polskiego Urzędu ds. Cudzoziemców w 2014-2016 o azyl zwróciło się ponad 23 tysiące osób. Większość przybyła na teren Polski z Białorusi. Popularność tego szlaku stale wzrasta. W 2014 roku 53 procent osób ubiegających się o azyl w Polsce dotarło na jej obszar z Białorusi, w 2015 roku było to już 71 procent, a w 2016 roku – 76 procent.
Od lat najliczniejsza grupa to obywatele Rosji, głównie Czeczenii. Mniej liczni są Ukraińcy i uciekający przed dyktaturą i represjami Tadżykowie. Białoruś poszukuje wsparcia finansowego tej inwestycji. Budowa ośrodków i przyjmowanie uchodźców, jeśli zapłaci za nie Zachód, interesuje władze w Mińsku jako możliwość przyciągnięcia dodatkowych pieniędzy.