Litwini swoje święto niepodległości nazwali Dniem Odrodzenia Państwa i obchodzą je 16 lutego. To rocznica podpisania przez Radę Litewską (Tarybę) aktu wzywającego społeczność międzynarodową do uznania litewskiej niepodległości. Oryginalny dokument, podpisany 16 lutego 1918 r., był uznawany od 1940 r. za zaginiony, jednak został odnaleziony w 2017 r. w dyplomatycznym archiwum Niemiec.
Na oficjalnych obchodach 100-lecia pojawili się w Wilnie prezydenci Niemiec, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Gruzji, Islandii, przedstawiciele rodów królewskich ze Szwecji i Danii, szefowie instytucji unijnych - Donald Tusk i Jean-Claude Juncker. W Wilnie pojawił się również prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.
Na Litwie dużo uwagi poświęca się relacjom Trójmorza, roli, do której dąży państwo polskie, jednak w dyskusji przeważa kierunek niemiecki. Litwini chcą, żeby relacje z Polską nie były wbrew relacjom z Niemcami.
* * *
Trwają testy nowego połączenia z Kaliningradu do Gdyni - z przesiadką w Braniewie. Na oba odcinki bilety będą sprzedawane oddzielnie przez rosyjskiego i polskiego przewoźnika (Przewozy Regionalne). Z Kaliningradu do Braniewa bilet będzie kosztował 89 rubli (ok. 5,50 zł). Po przesiadce bilet będzie można kupić u konduktorów, do Gdyni ma kosztować 29,20 zł.