Krystian Frelichowski - Młodzi Kresowiacy poznają Ojczyznę

0 Dislike0
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

5 sierpnia 2017 roku po dwuletniej przerwie przybyli do Ojczyzny młodzi Polacy z Polesia, czyli głównie ze wschodniej Białorusi, konkretnie z regionu Mozyrza i Narowli, czyli ziem zabranych Rzeczypospolitej podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Na dworcu w Bydgoszczy witał ich główny organizator tej wizyty, przewodniczący bydgoskiego klubu Gazety Polskiej, radny Krystian Frelichowski.

Z Bydgoszczy udali się do gościnnej Złejwsi Wielkiej, gdzie dzięki życzliwości Dyrektora Zespołu Szkół Roberta Swiontek-Brzezinskiego otrzymali bezpłatnie noclegi oraz nieograniczony dostęp do kompleksu sportowego. Tu już czekała na nich młodzież działającego przy szkole Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych z Marcinem Pieńkowskim (który już w poprzednich latach zajmował się gośćmi z Białorusi oraz uczestniczył w konwoju z darami do Puńska i Narowli) oraz Eweliną Wysocką. Po chwili przeznaczonej na zakwaterowanie i zapoznanie z obiektem odbyły się zajęcia integracyjne mające na celu przełamanie pierwszych lodów między gośćmi z Białorusi a ich rówieśnikami z Polski.

6 sierpnia po niedzielnej Mszy Św. Rozpoczęło się wspólne zwiedzanie najbliższej okolicy. Najpierw odwiedzono Zespół Parkowo-Pałacowy z XIX wieku w Skłudzewie. Po dworze oprowadził młodych prezes Fundacji Piękniejszego Świata Leszek Warmbier. Krystian Frelichowski opowiedział legendę o Emmie Braun, której duch ma jesienną porą objeżdżać na białym koniu otaczający pałac park. Kolejnym etapem było Bierzgłowo i znajdujący się tam liczący 150 lat wiatrak Koźlarz. Stąd już było blisko do wzniesionego w latach 1270-1305 zamku krzyżackiego. Ostatnim punktem wędrówki był Zespół Pałacowo-Parkowy w podbydgoskim Ostromecku powstałym w latach 1832-1848. Młodzi obejrzeli unikatową wystawę fortepianów, na dwóch z nich oprowadzający pozwolił zagrać dziewczynce z Białorusi.

7 sierpnia goście na zaproszenie burmistrza Koronowa Stanisława Gliszczyńskiego przybyli do letniskowych Pieczysk, gdzie czekały ich takie atrakcje jak podróż statkiem po Zalewie Koronowskim, kąpiel, pyszny obiad i spotkanie z zastępcą burmistrza Bolesławem Grygorewiczem. Kolejnym punktem programu była wizyta w Bydgoszczy. Młodzież zwiedziła najlepszy polski klub wioślarski LOTTO-Bydgostia. Oprowadzał ich po nim wielokrotny mistrz Polski, wieloletni trener kardy narodowej kobiet Andrzej Mazurowicz.  Dzieci mogły korzystać z urządzeń na siłowni, spróbować swych sił na ergometrach. Otrzymali też albumy z historią klubu.

8 sierpnia Kresowiacy odwiedzili Toruń. Czekali tu na nich radny Karol Wojtasik oraz przewodniczący młodzieżowego klubu Gazety Polskiej Maciej Stawiski. Dla gości z Kresów oraz towarzyszących im dzieci z Zespołu Szkół w Złejwsi Wielkiej przygotowali moc atrakcji. Zwiedzanie Torunia rozpoczął pobyt w Muzeum Piernika, gdzie młodzi nie tylko zapoznali się z historią tego wypieku, ale także mieli okazję przygotować pierniki własnoręcznie. Następnie odwiedzili katedrę pw. śś. Janów. Potem przyszedł czas na Muzeum Historii Torunia. Tu największą atrakcją była możliwość założenia stroju krzyżackiego oraz stoczenia pojedynków na drewniane szable. Wreszcie przyszedł czas na oglądanie panoramy miasta z wieży Staromiejskiego Ratusza. Następnie chwila odpoczynku przy obiedzie ufundowanym przez Caritas, seans w Planetarium, zwiedzanie kościoła pw. Najświętszej Marii Panny, w którym znajdują się relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (krewnego głównego organizatora wizyty Krystiana Frelichowskiego, który towarzyszył młodzieży przez cały czas pobytu). Później spacer po Ogrodzie Zoobotanicznym, ognisko z kiełbaskami na Martówce w pobliżu Parku na Bydgoskim Przedmieściu oraz wspólne śpiewanie pod przewodnictwem lidera Solidarnych 2010 Macieja Różyckiego.

9 sierpnia młodzi wypoczywali, korzystając do woli z bazy sportowej ZS w Złejwsi Wielkiej.

10 sierpnia Kresowiacy odwiedzili Ciechocinek. Dzięki staraniom przewodniczącej tamtejszego klubu Gazety Polskiej Alicji Szeremeta zwiedzili nieodpłatnie tężnie, zażyli kąpieli w basenie, wspinali się w Parku Linowym, otrzymali smaczny obiad i lody. A. Szeremeta przybliżyła im też historię Ciechocinka. Gościom ze wschodu towarzyszyli uczniowie Zespołu Szkół w Złejwsi Wielkiej. Kresowiacy pytani przed opuszczeniem Ojczyzny, co najbardziej zapamiętają z doznanych przeżyć, wymieniali m.in. park linowy.

11 sierpnia to dzień wyprawy do Kruszwicy. Statkiem „Rusałka” młodzi opłynęli Gopło. Potem ochłodzili się w jego wodach. Z Mysiej Wieży podziwiali okolice. Te atrakcje zawdzięczają burmistrzowi Kruszwicy Dariuszowi Witczakowi oraz regionalnemu oddziałowi PTTK. W drodze powrotnej zahaczyli o Inowrocław, park zdrojowy, tężnie i lody.

12 sierpnia przybyli do Chełmży. Zwiedzanie katedry rozpoczęli od szczegółowego zapoznania się z organami: ich budową i działaniem. Mogli też samodzielnie spróbować swych umiejętności w wydobywaniu dźwięków z tego instrumentu. Poznali też historię przeklętego przez luteranów kubka.

13 sierpnia ponownie odwiedzili Bydgoszcz. Jej piękno podziwiali z tarasu widokowego Wieży Ciśnień, zwiedzili wzgórze Dąbrowskiego, poznali historie zdarzeń, które tam miały miejsce. Odbyli spacer po Wyspie Młyńskiej, starówce. Wędrówkę zakończyli pod fontanną Potop.

14 sierpnia to dzień długo wyczekiwanej wycieczki do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Po krótkim spotkaniu z dziennikarzami zwiedzili Jurajski Park, po czym korzystali z rozlicznych urządzeń Parku Rozrywki. Największym powodzeniem cieszyły się kolejki górskie i autodrom. Pobyt w trym miejscu znacznie się przydłużył. Kolejnym etapem podróży był ogród zoologiczny, a w nim terrarium, motylarnia i wiele innych atrakcji. Władzom LPKiW za życzliwość składamy gorące podziękowania. Na wracających do autokarów uczestników czekały kolejne atrakcje, parada czołgów i albumy poświęcone naszemu województwu, podarowane przez Wojewodę Kujawko Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Wieczorem już w Złejwsi Wielkiej ważny moment wycieczki: krótki film i pogadanka o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej przeprowadzona przez Marcina Pieńkowskiego i Krystiana Frelichowskiego. To dzięki tej bitwie Polska wróciła na kilka miesięcy na tereny, z których przyjechali nasi goście.

15 sierpnia udział w uroczystej Mszy Św. w bazylice pw. św. Wincentego ā Paulo, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy dźwiękach akordeonu, kolejny spacer po Bydgoszczy i wielkie pakowanie, przed wyjazdem w góry.

16 sierpnia po całonocnej podróży młodzi przybyli do gościnnego Szczyrku. Zamieszkali w Schronisku Młodzieżowym „Hondrasik”, którego kierownictwo i pracownicy zadbali o przemiłą atmosferę. Jeszcze tego samego dnia, by nie tracić czasu, cała grupa udała się na Dębowiec (525 m n.p.m.). To takie szczególne miejsce w Bielsku-Białej. Są tu atrakcje, które na Białorusi nie istnieją. Letni tor saneczkowy, wspaniała zabawa dla dzieci i dorosłych. Po pierwszych, mało odważnych zjazdach zaczęły się próby bicia rekordu toru. A potem zjazd kolejką krzesełkową i pytania, czy na pewno się nie urwie. Popołudnie to czas poświęcony zwiedzaniu miasta, poznawanie jego szczególnej historii, opowieściom o czasach, kiedy to środkiem dzisiejszego miasta przechodziła granica między państwami zaborczymi, i „kąpielom” w licznych fontannach. Ostatnim punktem dnia był nocny spacer o pięknie oświetlonym Szczyrku.

17 sierpnia pod stacją kolei linowej na Szyndzielnię Kresowiacy spotkali się z Posłem na Sejm RP Stanisławem Piętą i przewodniczącym miejscowego klubu Gazety Polskiej Andrzejem Niedzielskim. Oboje z ciekawością wsłuchiwali się w opowieści gości. Poseł ofiarował Kresowiakom bilety na kolej linową. Przejazd wiszącymi nad ziemią gondolami był dla gości wielką i nieznaną dotąd atrakcją. Na szczycie z wieży widokowej podziwiali piękno Beskidu Śląskiego i Małego. Przemaszerowali następnie na Klimczok (1117 m n.p.m.). Tu przerwa na podziwianie widoków i zrywanie jagód. Schodząc ze szczytów, zatrzymali się jeszcze w sanktuarium Matki Bożej na Górce. Wypili wodę z cudownego źródełka i zaopatrzyli się w nią, by zawieźć ją swoim bliskim. O historii mających tu miejsce objawień opowiedział im jeden z kapłanów opiekujących się sanktuarium. Tu też uczestniczyli w Mszy Św., prosząc o szczęśliwą podroż do swoich domów, jak i o ponowny przyjazd do Ojczyzny. Późnym wieczorem powrócili do Szczyrku.

18 sierpnia, serdecznie żegnani przez swoich polskich opiekunów, wyruszyli w podróż powrotną do Białorusi. Łzy pojawiające się w ich oczach oraz serdeczne uściski wskazywały na to, jak trudno było im się żegnać z ukochaną Ojczyzną. Czy wrócą tu za rok, zależy od wszystkich, którzy czytają te słowa! Podczas całego pobytu w Ojczyźnie opiekę nad Kresowiakami sprawowali: bydgoski radny Krystian Frelichowski, przewodniczący młodzieżowego klubu GP w Bydgoszczy Marcin Pieńkowski, opiekunka SK PTSM Ewelina Wysocka. Nad całościom czuwał Prezes Fundacji Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości Szymon Migała.

Za tyle radości danym naszym gościom dziękujemy wszystkim bez wyjątku wolontariuszom i darczyńcom, a w szczególności: Sławomirowi Gładykowskiemu, Posłom na Sejm RP: Tomaszowi Latosowi, Piotrowi Królowi, Stanisławowi Pięta; burmistrzom Kruszwicy Dariuszowi Witczakowi i Koronowa Stanisławowi Gliszczyńskiemu, wójtowi Złejwsi Wielkiej Janowi Surdyce, bydgoskim radnym: Pawłowi Bokiejowi, Jarosławowi Wenderlichowi, Szymonowi Rogowi, Stefanowi Pastuszewskiemu, Krystianowi Frelichowskiemu; toruńskiemu radnemu Karolowi Wojtasikowi; przewodniczącym klubów Gazety Polskiej: Maciejowi Stawiskiemu z Torunia, Alicji Szeremeta z Ciechocinka, Andrzejowi Niedzielskiemu z Bielska-Białej; a także Prezesowi i wice prezesowi Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” Janowi Raczyckiemu, Janowi Perejczukowi, dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Toruniu Markowi Rubnikowiczowi, dyrektorowi Planetarium Annie Broniewicz, Beacie Gęsińskiej - dyrektorowi Ogrodu Zoobotanicznego; Kujawsko-Pomorskiemu Kuratorowi Oświaty Markowi Gralikowi; dyrektorowi ZS w Złejwsi Wielkiej Robertowi Swiontek-Brzezinskiemu; opiekunom Ewelinie Wysockiej Marcinowi Pieńkowskiemu, dr Marii Dombrowicz. Angelice Żebrowskiej, Ewie Świrydczuk, Markowi Pawłowskiemu, Andrzejowi Mazurowiczowi, Dariuszowi Frelichowskiemu; organizacjom: Bractwu Inlanckiemu, Hacom Polyester Zławieś Mała, P.P.H.U Agipa z Myszkowa, wolontariuszom SK PTSM ze Złejwsi Wielkiej.

 

 

Wydawca: Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - akant.org
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.