Wielu Polaków jadących na Białoruś wpada do Nowogródka, ale przecież mogłoby – poświęcając cały dzień – odwiedzić inne Mickiewiczowskie miejsca.
Nowogródek .W szkole położonej obok gmachu klasztoru oo. Dominikanów w latach 1807-1815 pobierał nauki młody Adam Mickiewicz. Wyniosła Góra Zamkowa z ruiną zamku Mendoga, górująca nad małym miastem i krążące wokół niej legendy, były zapewne impulsem do romantycznej twórczości. Pozostał zrekonstruowany dworek rodzinny autora „Pana Tadeusza”.
Obecnie Białorusini odbudowują główne fragmenty zamku. Wiedzą, co jest dobre.
Jezioro Litówka. 5 km północ od Nowogródka. To pięknie położone jezioro otoczone lasem było miejscem zabaw i kąpieli Adama.
„Dziś żadnego nie znajdziesz w nowogródzkiej gminie Co by nie zanucił piosenki o Grażynie, / Dudarze ją śpiewają, powtarzają dziewki, / / odtąd pole bitwy zwą polem Litewki" – z epilogu „Grażyny".
Wieś Ruta (dwie wsie obok położone: Dolna i Górna). W latach młodości A. Mickiewicza istniał tu, w jednym z najpiękniejszych zakątków tej ziemi, dwór Medarda Rostockiego, przyjaciela Mickiewiczów i od 1813 r., po śmierci ojca Adama - jego opiekuna. Tu poeta często przebywał w latach 1815-1821; tu też tworzył.
„Za to więc w Rucie, pod północną chwilą / Kiedy się wszyscy spać kładą / Ja na dobranoc żegnając Marylę, / Taką straszyłem balladą". Chodzi o balladę „To lubię".
Miasteczko Korelicze, ongiś własność sławetnego rodu Radziwiłłów, którzy mieli tu manufakturę produkującą broń i gobeliny. Tu 9 lutego 1945 r., rozegrał się krwawy bój poakowskiego oddziału „Groma" („Tura") z oddziałami NKWD. W mroźną noc poległo wielu żołnierzy AK.
Szczorsy, wieś nad Niemnem. Do 1915 r. istniał tu późnobarokowy pałac starego rodu magnackiego Chreptowiczów, położony w rozległym parku. Pałac spłonął w czasie walk rosyjsko-niemieckiech w 1915 r. W latach 1819-1822 bawił tu często Mickiewicz, spędzając czas na lekturze w bogatej bibliotece, która też spłonęła w 1915 r. Bibliotekarzem był Jan Czeczot. Bywali tu znani historycy jak Joachim Lelewel. Szczrsy nazywano „Główną kwaterą filomatów". Projektuje się odbudowę pałacu.
Czombrów. Do końca XIX wieku istniał tu dwór, który był pierwszym wzorem Soplicowa. „Spośród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju, / Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju, / Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany, / Świeciły się z dala pobielane ściany..."!. W pobliżu dąb i sosna zwane „drzewami Mickiewicza". W Czombrowie pozostała kaplica dworska z XIX w.
Jezioro Świteź. „Ktokolwiek będziesz w nowogródzkiej stronie, / Do płużyn ciemnego boru / Wjechawszy, pomnij zatrzymać swe konie, / Byś się przypatrzył jezioru. / Świteź tam jasne rozprzestrzenia łona / W wielkiego kształcie obwodu, /
Jezioro o powierzchni 175 ha, o niezwykle czystej wodzie i piaszczystym dnie, było często opiewane przez Adama (ballady „Świteź", „Świtezianka", „Rybka"). Impulsem były legendy o zatopionym mieście - stolicy księcia Tuhana. Legenda ta przypomina staroruska legendę o zatopionym jeziorze Kiteż i prawdopodobnie jest jej powtórzeniem wraz z nieco zmieniona nazwą. Na północnym brzegu ośrodek wypoczynkowy, gdzie można zanocować. Wieszcza. Przed wojną istniało schronisko turystyczne PTK. Dziś istnieje rezerwat przyrody. W okresie letnim – kąpielisko. Płużyny to smugi światła słonecznego przebijającego się przez korony drzew.
W Horodyszczach skręcamy w lewo i dojeżdżamy do wsi Korczew (Karczewa). Tu znajdował się południowy fragment rozległego parku tuhanowickiego, gdzie leży wielki głaz narzutowy (rozmiar 4 x 3 x 2 metry) nazywany „Kamieniem Filaretów" - przy którym zbierali się Adam Mickiewicz, Tomasz Zan, Jan Czeczot, Ignacy Domeyko, Franciszek Malewski i inni. Tu prowadzono gorące dyskusje.
Tuhanowicze położone są w dolinie strumienia Serwecz. Znajdował się tu wspaniały dwór położony w rozległym malowniczym parku. Od XVIII w. dwór i dobra były własnością rodziny Wereszczaków. Mickiewicz odwiedzał często Tuhanowicze, wraz z filomatami. Tu poznał Marylę Wereszczakównę - swoją wielką miłość. Tuhanowicze odwiedzali Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, aby oddać hołd pamięci wieszcza.
Zaosie. W drewnianym dworku, 24 grudnia 1798 r. urodził się Adam Mickiewicz. Niewielki majątek ziemski był własnością Mickiewiczów. W 1801 r. ojciec puścił folwark w dzierżawę i wraz z rodziną przeniósł się do Nowogródka. Matka Adama w latach 1801-1810 często przebywała w porze letniej w dworku zaośniańskim. Dziś dwór nie istnieje, zniszczony w trakcie działań wojennych w 1915 r. Resztki budowli rozebrano po 1945 r. obecnie – bardzo udana rekonstrukcja drewnianego dworku i zagrody.
Zachował się obelisk ku czci poety wystawiony w 1927 r. przez żołnierzy garnizonu z pobliskich Baranowicz.
Jezioro Kołdyczewskie położone jest o parę kroków od dworku. Jezioro i wznosząca się w pobliżu dworku Góra Żarnowa owiane były legendami, co znalazło swój wyraz w balladzie „Tukaj". Jeszcze dziś spotyka się ludzi przezywanych Tukajami.
Kołdyczewo położone po przeciwnej stronie drogi Nowogródek -Baranowicze. W pobliżu wsi okupanci hitlerowscy zorganizowali obóz zagłady, w którym zginęło ok. 22 tys. ludzi.
Namawiamy do powrotu do Nowogródka, aby dojechać drogą Nowogródek - Lida - Wilno do Bieniakoni i Bolecienników. Można też wycieczkę rozpocząć (np. jadąc z Wilna) od obu tych miejscowości, a potem dojechać do miejscowości położonych na wschód i południe od Nowogródka. Odległość Nowogródek - Bieniakonie i Bolecienniki - około 100 km. Tuż za granicą białorusko-litewską leży miasteczko powiatowe Soleczniki (Wielkie) - polskie skupisko pod Wilnem.
Bieniakonie. Znajduje się tu kościół z 1900-1906, zbudowany na miejscu starej świątyni, w którym modlił się hrabia Wawrzyniec Puttkamer ze swoją żoną Marylą z Wereszczaków. Na starym przykościelnym cmentarzu znajduje się grób Maryli Wereszczakówny, zmarłej w czasie powstania styczniowego.
8 stycznia oraz 6 kwietnia 1944 r. Bieniakonie zajęły oddziały Armii Krajowej, rozbijając liczny garnizon niemiecki i litewski i zdobywając kilkaset sztuk broni.
Bolecienniki, położone o 3 km od Bieniakoni. Posiadłość Puttkamerów. Adam często bywał w tutejszym starym drewnianym dworze, w miejsce którego na początku XX w. zbudowano okazały neogotycki pałac. Obok obu budowli park. Poeta najdłużej zabawił tu w 1822 r., około dwóch tygodni. Tu, w Gaiku Maryli, położonym niedaleko od dworu miała miejsce kulminacja tragicznej romantycznej miłości, która miała swój początek w Tuhanowiczach. W Gaiku leży głaz, „z krzyżem przez nią samym wykutym, położonym jako nagrobek Przeszłości i Nadziei"- napisał Edward Odyniec.