Urodziłam się w mieście, które jest ściśle związane z Polską i polskością. W biegu historii zmieniało swoją nazwę: był to Dżwińsk, Borisoglebsk, ale pozostał Daugavpils, czyli Dyneburg. Jest to drugie co do wielkości miasto na Łotwie położone na brzegu potężnej rzeki Daugavy czyli Dżwiny.
Miasto było założone w 1275 roku przez Zakon Kawalerów Mieczowych. Historia Dyneburga jest ściśle związana z Polską. W latach 1559-1772 Dyneburg znajdował się w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako stolica Inflant Polskich. Król Polski Stefan Batory nadał naszemu miastu prawa magdeburskie oraz wybudował nową twierdzę.
Dobrze znaną postacią, związaną z miastem jest Emilia Plater, której majątek znajdował się w pobliskim Krasławiu. To właśnie ona - wódz powstańców, zachęcała ludność do udziału w Powstaniu Listopadowym, również w okolicach naszego miasta.
Z naszą wspólną historią jest także związana postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odwiedził nasze miasto 27 stycznia 1920 roku. Na początku lat 20 wieku XX wojska łotewskie i polskie wspólnie bowiem walczyły o niepodległość Łotwy. Rezultatem operacji „Zima" było zdobycie miasta Daugavpils oraz wyparcie wojsk bolszewickich. To tylko dwie z wielu postaci, które zapisały się w historii naszego miasta, ale jest ich więcej, jak np. Leon Daraszkiewicz, Grzegorz Fitelberg, Wacław Łapkowski, Irena Misztal, Władysław Raginis, Jan Safarewicz, Władysław Studnicki, Stanisław Swianiewicz, Olga Daukszta, Kazimiera Iłłakowiczówna.
Polskość pieczołowicie pielęgnowana jest i w czasach współczesnych. Dyneburg jest największym centrum Polaków w naszym kraju, mieszka tu ich około 17 %. W mieście działa Centrum Kultury Polskiej. W 1991 roku w Duagavpils została na nowo otwarta polska szkoła, która teraz jest Państwowym Gimnazjum Polskim imienia Józefa Piłsudskiego. Już ponad dwadzieścia lat szkoła pielęgnuje polskie tradycje i wdraża je młodym pokoleniom. W szkole czujemy się jak w domu, jesteśmy jedną rodziną. Organizujemy uroczystości, które są poświęcone tradycjom oraz świętom Polski, jak na przykład, Andrzejki, Mikołajki, Dzień Niepodległości Polski, Jasełka, Studniówka, Święto Konstytucji 3 Maja.
Czcząc żołnierzy poległych na ziemiach łotewskich za naszą niepodległość oraz tradycje i święta polskie, czujemy się Polakami, chociaż nie mieszkamy w kraju naszych Przodków.