Agnieszka Mąkinia - POD TĘCZOWYM PARASOLEM

Lednica, miejsce „skąd nasz ród" to nie tylko nasza historia, to również wyspa pełna poezji.
Od czternastu lat za sprawą Stanisławy Łowińskiej organizowane są tu „Lednickie Wiosny Poetyckie". Dają one szansę młodym twórcom, uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów zaistnienia w świecie sztuki literackiej, plastycznej, muzycznej. A króluje w nim przede wszystkim poezja.

Lednickie Wiosny wiążą się każdorazowo z ogólnopolskim turniejem poetyckim „O Koronę Wierzbową". Stałymi jej punktami są: „Turniej Jednego Wiersza", zwiedzanie Lednicy, sadzenie wierzby w „Gaju Poezji", finał turnieju „O Koronę Wierzbową" oraz recital znanego artysty w Muzeum Pierwszych Piastów.
W tym roku finał XIV edycji Lednicy Poetów odbył się 30 maja. Patronował mu Marszałek Województwa Wielkopolskiego, władze oświatowe, Wójt i Biblioteka Publiczna Gminy Łubowo, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Poznaniu i Filip Kaczmarek, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Impreza miała też szeroki patronat medialny, w tym, ogólnopolskiego miesięcznika literackiego „Akant".
Na konkurs napłynęły w tegorocznej edycji 72 prace, a jury w składzie: Sergiusz Sterna – Wachowiak ( prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich ) – przewodniczący, Anna Elżbieta Zalewska ( prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich ), Andrzej Sikorski ( poeta, redaktor, archeolog ) i Stanisława Łowińska –sekretarz najwyżej oceniło prace młodego poety Michała Wieczorka z Poznania, przyznając mu tytuł „Króla Wierzbowego". W jego utworach dostrzeżono kreatywność.
Nagrody zdobyły też: Nina Wierbiłowicz z Radkowa ( II nagroda ) i Lidia Karbowska z Koziegłów ( III nagroda ). Ponadto przyznano osiem wyróżnień. Wśród nich w kategorii za wiersz o motywach lednickich wyróżnienia otrzymali: Alicja Graczyk i Daniel Stasiak
(obydwoje z Lednogóry), a w kategorii za wiersz o motywach aktualnych wyróżnienie trafiło do rąk Zofii Janickiej z Poznania.
W „Turnieju Jednego Wiersza" jury w składzie: Ewa Gajowiecka – przewodnicząca, Andrzej Sikorski i Tadeusz Panowicz przyznało główną nagrodę Alicji Formaniewicz z Wolsztyna, a nagrodę publiczności otrzymała Paulina Kwiecińska z Poznania.
Natomiast gwiazdą koncertu w Muzeum Pierwszych Piastów był Paweł Orkisz.Na zdjęciu: „Uczestnicy XIV edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej" podczas sadzenia wierzby w „Gaju Poezji".