Jolanta Baziak - Czarodzieje opery

Każdy wie, że coś w tym tkwi, tylko nie wie, co (Johann Wolfgang Goethe). Takie motto zamieszczono na wewnętrznej stronie okładki programu do opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756-1791) wystawianej w Bydgoszczy.
Prapremiera miała miejsce we Wiedniu w 1791 roku. Libretto napisał Emanuel Schikander, właściwie Johann Joseph Schickender (1751-1812).
Pan librecista był jednocześnie producentem i sam grał wówczas rolę Papagena – ptasznika Królowej Nocy. Pochodzenia był bawarskiego, należał do masonerii i działał na terenie Austrii. Informacja ta jest istotna dla zrozumienia treści śpiewogry (arie śpiewane, dialogi mówione) oraz dla symboliki liczb. Realizacja przyniosła znaczne zyski, za które Schickander mógł zbudować własny teatr we Wiedniu. Umierał jednak w biedzie. Dla Mozarta zaś była to ostatnia skomponowana  w całości opera. Zmarł w wieku 35 lat. Pozostawił po sobie olbrzymi dorobek, ponad 600 kompozycji, w tym m.in. 20 oper (3 niedokończone), 27 koncertów, 19 mszy. Legenda głosi, że miał być zamordowany przez współbraci z loży wolnomularskiej za zdradę tajemnic ich misterium. Odszedł jednak na zespół chorobowy powodowany przez paciorkowce z objawami gorączki reumatycznej i paraliżem ośrodków mózgu. Śmierć przerwała pracę Mozarta nad mszą żałobną Requiem (8 takt partii wokalnej Lacrimoso), którą dokończyli Joseph Eybler i Franz Xaver Süssmayr. Został pochowany w grobie trzeciej klasy. Długo sadzono, że w zapomnieniu, nawet pamiętam z dzieciństwa film o jego przerażającym pochówku. Po jego śmierci żona Konstancja, z którą miał sześcioro dzieci, wyszła za mąż za duńskiego dyplomatę, Georga Nicolausa von Nissena. Ten napisał pierwszą biografię kompozytora. Dzieci poumierały w dzieciństwie, a dwaj dłużej żyjący synowie nie mieli potomstwa. Nam pozostały genialne utwory i chwila zadumy nad kondycją człowieka. Warto też dodać, że Mozart inspirował licznych kompozytorów, w tym również Beethovena, który pisywał wariacje oparte na tematach z Czarodziejskiego fletu, zaś mistrz o talencie Ludwiga wypowiedział się jednoznacznie: chłopiec, który zadziwi świat.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Również tego autora