• +48 52 321 33 71
 • akant24@wp.pl

  Irena Sawicz - Szukam słów …

  Szukam słów i metafor
  – w imbryczku co śpiewa kawę
  – w ogrodzie wśród kwiatów jabłoni
  – w czerwonych tulipanach i białej róży
  – w świergocie ptaków i małej muszelce

  Szukam pod płaczącym deszczem parasolem
  – gdy słońce świeci kulą ognistą
  – gdy chodzę ulicami miasta
  którego bruk jak wersy
  układa się w strofy

  Szukam słów…

  Może kiedyś narodzi się wiersz?

  Z archiwum

  Ewa Klajman-Gomolińska - Kolor doboru życia

  Bzy

  Olsztyn kiedyś mocniej pachniał bzami zwłaszcza fioletowymi, ulubionymi kwiatami mojej Matki. Z Jej odejściem bzy starają się nie rosnąć albo ja staram się
  ich nie zauważać.

  Koncert. After

  Niebywały dar człowieka, który wciąż zwlekał i nigdy nie zagrał na ostatnim klawiszu. Słuchając czeka się jednak czując drżącą rękę, która albo jeszcze nutę podeśle, albo strażnik nakaże urwać w dźwięku ciszy. Cały koncert niewypowiedziany, niedokończony. Obezwładnił najbardziej więc zapach. Pokonała duszność. Powitał deszcz. Po koncercie ludzie rozmawiali o parasolach.

  Bogdan Zapalski - Co dalej z Białorusią?

  W tym roku, w wielu regionach świata wstrząsy społeczno-polityczne nabrały takiego tempa, że biorąc pod uwagę cykl wydawniczy Świata Inflant, moje prezentacje w momencie druku mogą być już nieaktualne. Niemniej trendy tych przemian są dość zdeterminowane i nieodwracalne. Nie będę pisać o tym co się dzieje w krajach arabskich Bliskiego i Środkowego Wschodu czy w Grecji, ale chciałbym skupić się na rejonie nam najbliższym z racji zainteresowań naszego Bractwa.
  Wydaje się, że po wprowadzeniu ostrych restrykcji oszczędnościowych, Estonia i Łotwa wychodzą z kryzysu. Niejasna sytuacja wytworzyła się i pogłębia na Litwie. Kraj ten pogrąża się w nastrojach nacjonalistycznych, pogarszając swe stosunki z sąsiadami.