Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478
 • +48 52 321 33 71
 • akant24@wp.pl

  Ludwik Filip Czech - Poetyckie żywioły

  Poeta Piotr Bednarski wydał w ubiegłym roku autorski wybór wierszy pt. „Żywioł wszelki". Publikacja obejmuje utwory z 16 tomików. Jest zatem bardzo obszerna, liczy sobie 305 stron. Nie sposób odnieść się do wszystkich wierszy, można je jedynie ogarnąć całościowo. Taka metoda daje rezultaty, gdyż są to wiersze jednorodne, pomimo upływu lat ich stylistyka nie uległa zasadniczym zmianom. Już w „Arce przymierza" widzimy zamiłowanie autora do form klasycznych, rzetelnego poetyckiego komunikatu, który stroni jednak od stylistycznych przerostów. Wiersz „Ćmy" ma jedną ważną cechę, która określa relację poety z rzeczywistością – nie stawia diagnoz, nie wieszczy. W tej poezji pewność ustępuje zwątpieniu. Refleksje nie kończą się autorytarną konkluzją mędrca, ale kolejnym znakiem zapytania, charakterystycznym dla filozofa. W „Ćmach" czytamy:


  Dokąd idziemy i co nas tak pędzi
  Że wszystko w ręku i pod stopą się pali
  Kto nam miecze daje kto sądzić będzie
  Kiedy śmierć i samotność jednością się stanie

  Gdzie jesteśmy i o czym myślimy
  Kiedy serce odwracamy jak fałszywą monetę
  Czy jeszcze w nas coś pozostało przychylnego ziemi
  Czy wraz z nią do ognia jak ćmy polecimy


     Chrześcijańskie motywy są ważne w tej poezji. Stanowią jej kulturowy kod. Choćby w tomiku „Abba", czy „Jerychońskie róże". Ale nie tylko. W zbiorach „Barka słońca" i „Popiół" znajdziemy wiele przykładów boskiej obecności, która w sposób oczywisty splotła się z życiem artysty  /„Och jaki byłem wielki"/. Ta obecność, poczucie, że jest nieodzowna sprawiły, że poeta z lękiem patrzy w przyszłość, która odrzuca Boga w imię laickiej filozofii /"Filozoficznie"/. Z tym większą przyjemnością wraca do czasów, kiedy humanistyka szła pod rękę ze sztuką, była podwaliną intelektu. Przywołuje zatem w „Spojrzeniu przez ramię" Osipa Mandelsztama, Marca Chagalla, Izaaka Babela. Przygląda się im z dystansu, chce zrozumieć ich wielkość i tragizm. W wierszu „Osip Mandelsztam" czytamy:


  Na zachodzie ziemia krztusiła się krwią
  Na wschodzie wlokła sznur wisielca
  Marzyłeś Arkadię kiedy gwiazdy wyludniły oczy
  A w dłoniach zamarł ostatni pieczony kartofel

  Straszny to był rok od narodzenia Pana
  Tysiąc dziewięćset czterdziesty i czwarty
  /…/


     W tomiku „Wiersze Prometeusza" dzieciństwo autora splata się z historią, szacunek i umiłowanie poezji z tajemnicą śmierci. To rozdział pełen prywatności, podobnie jak wiersze z tomiku „Złotowłosa Izolda". Prywatność ta nie ma jednak akcentu osobności, jest głęboko osadzona w realiach naszych czasów. Można zatem wyczytać z niej nie tylko emocje, ale też kontekst historyczny. Nic nie dzieję się tutaj w próżni, nawet za najgłębszymi uczuciami widać tło współczesnej cywilizacji. Dla poety / rocznik 1938/  pojęcie wspólnoty jest ważniejsze od indywidualnych doświadczeń. Nawet śmierć jest tutaj mniej prywatna, niż zazwyczaj. W utworze „Śmierć" czytamy:


  Nie czuję jej w sobie lecz kiedyś
  Wślizgnie się albo obudzi

  I zacznie się odliczanie
  Widzę ją najczęściej wtedy kiedy
  Brakuje sił na podniesienie się z kolan
  /…/
  Czy nasz czas zgaśnie z nami?
  Czy życie upomni się o nas?


     W „Żywiole wszelkim" są też utwory lżejszego kalibru, jak choćby „Szczupak" z tomiku „Przelot żurawi". Autor, który porusza się swobodnie po narodowych galeriach, potrafi jednocześnie zadziwić opisem zwykłego krajobrazu /"Miasto nad Parsętą"/. Ta wszechstronność przysporzy mu czytelników. Będzie to jednak grono specyficzne, rozmiłowane w języku dalekim od potocznego. Młody odbiorca uzna te wiersze za rodzaj klasyki, pochyli się nad nimi z szacunkiem, ale bez nadziei na inspirację. W interesie dobrej, rzetelnej literatury – chciałbym się mylić.
     Książkę polecam.


  Piotr Bednarski  „Żywioł wszelki"
  Wydawnictwo „ Adam Marszałek"
  Toruń 2012
  Str.305

  Również tego autora