Emil Biela - NASZA TERAŻNIEJSZOŚĆ RODZI SIĘ Z PRZESZŁOŚCI

Elżbieta Cherezińska doprawdy zaimponowała ostatnio czytelnikom i historykom literatury. Opublikowała bowiem dwie mega powieści: „Korona śniegu i krwi", ponad siedemset stron i „Legion"- 800 stronic. „Koronę…" można klasyfikować w pozycji nie odległej od książki profesora P. Urbańczyka „Mieszko Pierwszy Tajemniczy", gdyż też opowiada o piastowskiej epoce. Nastała teraz jakby jakaś „moda" na Piastów, chyba historycznie uzasadniona, bo profesor Urbańczyk twierdzi, że Mieszko był swego rodzaju geniuszem polityczny. Przydałby nam się teraz ktoś taki, ale nieprędko będzie… Więc dobrze poczytać przynajmniej o piastowskiej monarchii. Druga książka Cherezińskiej przedstawia dzieje Brygady Świętokrzyskiej, największego związku taktycznego Narodowych Sił Zbrojnych. Brygada została utworzona w sierpniu 1944 roku na Kielecczyźnie w celu realizacji programu polityczno- militarnego. Dowódcą był płk. Antoni Szacki. Liczyła około 1200 żołnierzy.
W styczniu 1945 roku Brygada rozpoczęła marsz przez Śląsk i Protektorat  Czech i Moraw, aby dotrzeć do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od 15 stycznia 1945 roku nie walczyła z Niemcami , ale nie została rozbrojona. Pod koniec wojny wznowiła walki z hitlerowcami. Wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie, została uznana za formację aliancką u boku armii USA. W sierpniu 1945 roku, gdy Anglia odmówiła jej wcielenia do PSZ, została zdemobilizowana  i przekształcona w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec.
W tych obu niezwykłych książkach Cherezińska powołuje szereg postaci, które trwale zapadają w pamięć i wyobraźnię historyczną. U czytelników rodzi się optymistyczne przekonanie, że dziś ma swe szlachetne korzenie w przeszłości.


Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi" , wyd. ZYSK I SKAŃ, Poznań 2013, ss.736.

Elżbieta Cherezińska „Legion", wyd. ZYSK I SKAŃ, Poznań 2013, ss.800.

Również tego autora