• +48 52 321 33 71
 • akant24@wp.pl

  Jan Strękowski - Oblatywanie budyniu

  Był rok 2010. Wybory prezydenckie, przyspieszone przez katastrofę smoleńską, wywołały masę komentarzy internautów. Zwrócił wtedy moją uwagę jeden wpis, a raczej pytanie dotyczące konsekwencji pewnej hipotetycznej sytuacji wyborczej. Jego autor rozważał całkiem poważnie, co się stanie, kiedy w drugiej turze wyborów prezydenckich, do której przeszło dwu kandydatów (Jarosław Kaczyński z PiS i Bronisław Komorowski z PO), żaden nie uzyska 50% głosów. Pytanie podpisał „Oblatywacz budyniu". I jest to podpis znamienny.
      Kiedy zastanawiałem się, dlaczego pytanie „Oblatywacza budyniu" nie spotkało się z właściwą reakcją internautów, nie myślałem jeszcze, że niejeden raz przyjdzie mi usłyszeć czy przeczytać podobne brednie.
  Kolejny przykład. Pewna pani, która stara się o pracę, pyta, jaka jest najniższa średnia krajowa. Nie wywołując tym pytaniem zbytniego zdziwienia, nawet prawników, którzy z całą powagą odpowiadają jej, ile ta... najniższa średnia wynosi. I nic nie pomagają protesty jednej z internautek, podpisującej się Zołza, która uparcie twierdzi, że średnia to średnia, nie może być więc najniższej średniej, bo taka średnia to brednia. Pytająca czuje się urażona tymi... insynuacjami. Ona przecież wie, że istnieje średnia średnia, średnia najwyższa i średnia najniższa. Skąd wie? Nie wiemy, może nauczyła się w szkole, może z telewizji, może przeczytała gdzieś w prasie? Wszędzie mogła się natknąć na te rewelacje.
  Polska to kraj „Oblatywaczy budyniu". I niejedno podobne odkrycie jeszcze nas czeka. Wystarczy włączyć radio i posłuchać, co odpowiadają na najprostsze pytania chcący wygrać oferowane im byle co, rodacy. Włosy się jeżą, może dlatego w naszym kraju większość mężczyzn goli głowy na łyso? Była kiedyś sobie niewielka rozgłośnia, nazywała się „Radio Jazz". Na paśmie zajmowanym przez tę rozgłośnię nadaje dziś „Radio Chilli" czy coś w tym rodzaju, ze zwykłą sieczkę muzyczną, podobną do oferowanej przez większość stacji. „Radio Jazz" było inne, oprócz jazzu nadawało audycje na tematy, by tak rzec, sąsiednie, m.in. był tam program poświęcony rock’n’ rollowi, prowadzony z wielkim znawstwem przez prof. Andrzeja Śródkę, historyka nauki w PAN i historyka medycyny z UJ, obecnie prowadzącego w Akademickim Radiu Kampus audycję „Archipelag Rocka". Profesor, jak to jest w modzie we wszystkich rozgłośniach, a może zobligowany przez szefostwo, pod koniec programu zadawał słuchaczom dotyczące przedstawianej przez siebie muzyki lub muzyków pytanie. Trafna odpowiedź miała być nagradzana książką lub płytą. Czyli standard. Tak jak standardem jest w tego typu konkursach, że zwykle nikomu z dzwoniących na takie pytanie nie udaje się odpowiedzieć prawidłowo. Bo i nie o to chodzi. Wszyscy wiedzą, że wystarczy wysiłek w postaci wykręcenia czy wystukania numeru stacji. Potem trzeba powiedzieć byle co, licząc na to, że sam wysiłek dodzwonienia się (przy natłoku dzwoniących) wystarczy. A jednak nie standard. Bowiem profesor nie akceptował odpowiedzi mających się do jego pytania jak przysłowiowy piernik do wiatraka. Nic dziwnego, że każdy kolejny konkurs kończył on coraz głębszym zdziwieniem i coraz bardziej ponurym zapewnieniem: – No może następnym razem komuś uda się odpowiedzieć prawidłowo.... Poziomu jednak nie zaniżał, fantów za byle jaką odpowiedź nie rozdawał i po jakimś czasie jego ciekawa audycja... znikła z anteny.
  A znikła dlatego, że dzwonili do niego tylko i wyłącznie... Oblatywacze budyniu, tacy, którzy bez wstydu wygłoszą każdą brednię i w innych stacjach za te brednie zostaną nagrodzeni. Nie spodziewali się więc, że trafią na Ostatniego Mohikanina prawdziwej wiedzy w osobie profesora Śródki.
  To nie jedyny przykład Oblatywania budyniu. Także w prasie oblatywaczy co niemiara. Podekscytował mnie mocno pewien prasowy tytuł: „I znów krwawa bitwa pod Olszynką". Tekst w „Życiu Warszawy" mówił o mającej się nazajutrz odbyć rekonstrukcji bitwy w Olszynce Grochowskiej, która miała miejsce 25 lutego 1831r. Bitwy zwycięskiej, w której słabsze liczebnie wojska polskie pod wodzą gen. Józefa Chłopickiego dały łupnia... komu? No właśnie, komu? Oddajmy głos autorowi artykułu: „Ponad 200 rekonstruktorów z grup historycznych wystąpi w strojach z epoki, po stronie polskiej i bolszewickiej."
      Człowiek uczy się historii przez całe życie. Ten, kto myślał, że pod Olszynką walczyli z nami Moskale jest jak widać w błędzie. Walczyli z nami... bolszewicy, pod wodzą feldmarszałka Iwana Dybicza, na szczęście przegrali. Bo co byłoby z Warszawą, gdyby nie ten pierwszy Cud nad Wisłą?
  Kiedy to czytam, przypomina mi się znany wierszyk, po raz pierwszy wydrukowany w warszawskim „Kurierze Świątecznym" z 7 listopada 1869r. pod znamiennym tytułem: „Rys historii powszechnej do użytku młodzieży salonowej", potem wielokrotnie przedrukowywany w różnych wersjach i pod różnymi tytułami, m.in. w 10 lat później we lwowskim piśmie satyrycznym „Szczutek", pod tytułem: „Wykład historii dla panien". Od słów pierwszego wersu znany jako: „Kiedy Kara Mustafa..."
  Wiersz jest bardzo długi, zacytuję tylko pierwszą zwrotkę, która daje pewne pojęcie o jego dalszej zawartości:
  Kiedy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków,
  Szedł ze swymi wojskami przez Alpy na Kraków
  Do obrony swych granic będąc zawsze skory,
  Pobił go pod Grunwaldem król Stefan Batory...
  W dawnych czasach, kiedy jeszcze „Przekrój" był „Przekrojem", do ulubionych lektur jego czytelników należała rubryka „Humor z zeszytów szkolnych". Były to wypisy, najczęściej przysyłane przez polonistów, pochodzące z wypracowań pisanych przez uczniów. Choćby taki: „Konopnicka żyła od urodzenia aż po śmierć", albo taki: „Prostokąt różni się od kwadratu tym, że raz jest wyższy, a raz niższy". Były to jednak przeważnie lapsusy, nieporadności językowe, czy stylistyczne. Ich autorzy nie musieli wcale wyrosnąć na Oblatywaczy budyniu. Wydaje mi się, że dopiero w wolnej Polsce obrodzili oni masowo, opanowując wszystkie media, łącznie z najbardziej powszechnymi, czyli telewizją i internetem.
  Przez wiele lat myślał, że o ogórkowej wie już wszystko...
  – wołają reklamy skierowane do rzeszy Oblatywaczy budyniu, którzy są przekonani, że wiedzą wszystko, przynajmniej o budyniu. Co znaczy, że ich wiedza jest porównywalna z tak pożądaną przez naukowców Ogólną Teorią Wszystkiego.
  Na trasie między Rzeszowem i Krakowem pociąg mija miejscowość o obiecującej i skłaniającej do myślenia nazwie „Będziemyśl".
  Pociąg pełen Oblatywaczy Budyniu. Jaka więc ta myśl będzie?
  Byle nie taka, jak w telewizyjnej reklamie.

  Z archiwum

  Ludwik Filip Czech - W krainie banału

  Anna Magdalena Filipiak wydała swój trzeci, poetycki zbiór wierszy. Dwóch poprzednich nie znam, tytuł omawianego brzmi: „Po co tu bywam”. W swoim pisaniu staram się używać ocen wyważonych. Dla dobra autorow, którzy moich poetyckich wizji podzielać nie muszą. Mam też na względzie własne bezpieczeństwo. A nuż obrażony na mnie autor zechce mnie odszukac, żeby dać w łeb. Tym razem jednak - nie dbając o własne zdrowie - muszę jednoznacznie stwierdzić: książka poetki Filipiak jest słaba, a jej jedyną zaletą są skromne rozmiary. Znalazłem tutaj może dwa wiersze, które zasługują na uwagę. Niestety, nie zmienia to faktu, że pozostała reszta orbituje wokół poetyckich kalek wysokiej dykcji i banału. Już w pierwszym tekście tego zbioru ,,Świątynia”, w którym „świątynia wyrasta naprzeciw pragnieniu” widać stylistyczną mizerie, poezjowanie oparte wyłącznie na środkach formalnych. Autorka wie, jak się pisze wiersze, zna z grubsza zasady jakimi kieruje się słowo wiązane. W swoim stylistycznym zapale nie potrafi jednak przemycić w teksie myśli. Formalne zabiegi stawia wyżej od jasnego komunikatu. Nie będę tutaj cytował fragmentów. W ten sposób z każdego wiersza można zrobić farsę. Przejdę do kolejnej rzeczy, której w żadnej twórczości być nie powinno - do banału. Ten świeci tutaj tryumfy. Przykładem niech będzie wiersz bez tytułu: 

  Są kościoły

   

  Tęskniące za wiarą 

   

  Pielgrzymi

   

  Bez drogi 

   

  Serca

   

  Bez miłości 

   

       Bóg pojawia się często w tych wierszach. Jest ważnym elementem w życiu artystki. Daje temu wyraz choćby w utworze „Boski oddech”, gdzie stawia Go ponad atrybutami innych religii. W wierszu „Myślałam”, czyni z Niego niemal domownika, który raczy asystowac jej podczas codziennych rytuałów. Ten wiersz uważam za udany. Dobrze by się stało, gdyby podobnych było więcej. Niestety, w całej reszcie, Panu Bogu nie dane jest wyjść poza swój kulturowy szablon. Jest daleki, posępny, nieodgadniony (”Modlący się Bóg”). Poetka zrobiwszy zatem pierwszy odważny krok, wycofuje się nagle w bezpieczny obszar mitu. Ulega konwencji nakazującej dystans. W wierszu „Czekając na Boga” wszystko powraca do nudnej normy. Pan Bóg jest ponownie jedynie Istotą Sprawczą. Wysokim Sędzią pod nieobecność którego, człowiek grzeszy oddając się złu. Jego rychły powrot będzie gwarancją ustalonego porządku. 

   

  Zniknąłeś na chwili

   

  Ludzie stracili nadzieje 

   

  W Wiadomościach

   

  Akty przemocy i zazdrości 

   

  Kilku zabitych

   

  I wielu rannych

   

  (…)

   

  Wiedziałam

   

  Że wrocisz 

   

       Konstrukcja całego tomiku jest typowa. Od wierszy wzniosłych i kulturowo namaszczonych poetka przechodzi stopniowo w obszar prywatności. Ukończywszy rozrachunek z Niebem, siega do doświadczeń dnia codziennego. Większość wierszy napisała w Puławach i Dublinie. To tam powstały „Zabawa” i „Pociąg”. To dwa przykłady poetyckiej poprawności. Takie utwory pozbawione indywidualnych cech, giną w masie sobie podobnych. I nie mam na myśli tylko niniejszego zbioru. Nie sposób odgadnąć ich autorstwa. Przez swoją poprawną bylejakość są anonimowe. A przecież wystarczyłoby dodać topografie miasta (Puławy), wyjaśnić powody współczesnej emigracji (Dublin), żeby sprawy nabrały rumieńców. Uwiarygodniły się poprzez szeroko rozumiany krajobraz. Tymczasem nawet wiersz napisany w Kazimierzu Dolnym „W Kazimierzu” mogłby spokojnie powstać w Pucku. Mam pretensje do autorki, że nie zaprzega do swych wizji elementow tła. Nie radząc sobie z oryginalnością w sferze przemyśleń (,,Spalone zludzenia”), tudzież uczuc (,,Ty”) powinna na zasadzie rekompensaty umiejscawiać zdarzenia w konkretnej rzeczywistości. Nie ma nic gorszego niż banał zawieszony w próżni.

   

       Najlepszym tekstem tego zbioru jest „Możemy mieć wiele imion”.Własciwie nie przystaje on do całości. Pisany jest na jednym wydechu, zapewne powstał pospiesznie i bez skreśleń. Nie widać na nim poetyckich szwów. Podoba mi się również „Niebo nad wyspą”. Te dwa utwory pozwalają mieć nadzieję na udane wiersze w przyszłości. Proszę poetkę o wytrwałość i szlifowanie warsztatu. Być może spotkamy się kiedyś na łamach Akantu w milszych okolicznościach.

   

       Książkę polecam. 
   

   

  Anna Magdalena Filipiak 

   

  „Po co tu bywam”

   

  Wydawnictwo Drukarnia  „bestprint”

   

  Lublin 2009

  Str.53

  Ariana Nagórska - NISZA KOZIOROŻCA - „Gwiazdy"- jaskiniowcy

  Dawno już minęła epoka gwiazd, które niezależnie od przypisywanych im dziwactw i fanaberii we właściwych momentach potrafiły zachować się z klasą. Z reguły były to osoby co najmniej z pokolenia moich dziadków, bo później już wszelka kindersztuba stopniowo schodziła na psy.
  U schyłku życia sędziwa Pola Negri powiedziała, że za jej młodości kino powszechnie uchodziło za burdel, było jednak mimo wszystko świątynią sztuki, dziś natomiast uchodzi za świątynię sztuki, a jest burdelem.
  Skoro nawet na światowych szczytach można było już przed laty dokonać takich obserwacji, o ileż gorzej musi być obecnie na dołujących peryferiach sławy.
  Uczestnicząc niedawno w dużej imprezie artystycznej, musiałam coś załatwić w biurze na zapleczu estrady. Wejście do biura tarasowała jakaś grupa, której część narzekała na nieodpowiednie dla nich warunki, druga zaś część stała nadęta jak posągi. Chcąc przejść, trzeba było rozpychać ich na boki niczym stado zwierząt, bo znaczenia słowa przepraszam nie znali. Ponieważ w biurze chwilowo nikogo nie było, zapytałam posągowca stojącego najbliżej drzwi, czy orientuje się może, kiedy pracownicy przyjdą. Jeśli tego nie wiedział, należało po prostu zaprzeczyć, oczywiście GRZECZNIE! Przypominam (o czym dziś mało kto wie), że im wyższa byłaby pozycja społeczna zapytanego, tym ton odpowiedzi powinien być grzeczniejszy! Cieć ewentualnie może sobie burknąć (choć też nie powinien), ale już przykładowo u ministra byłoby to niedopuszczalne. Tymczasem zagadnięty osobnik nadął się jeszcze bardziej, chwilę pomilczał (co miało oznaczać dezaprobatę) i nagle jak nie szczeknie: – A czy ja tu jestem stróżem?! – Za stróża wcale pana nie uważam – wyjaśniłam. – Ale skoro włożył pan strój roboczy do sprzątania, przypuszczałam, że będzie pan najlepiej wiedział, kiedy biuro zamykają. Po jakimś czasie zdarzyło się coś, co dało mi dodatkową satysfakcję. Bufon pojawił się na estradzie z grupą chałturników. A więc obśmiałam „gwiazdę"! Gdyby jednak „gwiazda" umiała się zachować, nie byłoby ani incydentu, ani mojej frajdy. Mimo wszystko była to jednak „gwiazda" z branży muzykująco - podśpiewującej, a więc nieco bardziej dopieszczonej przez los. O ileż większym stresom podlegają nikomu poza grupkami hobbystów nieznane „gwiazdy" literackie!