Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478
 • +48 52 321 33 71
 • akant24@wp.pl

  Sławomir Krzyśka - Środowisko gnieźnieńskie (5)

  Moje rozważania o poetyckim środowisku gnieźnieńskim, które publikowałem na łamach Akantu chciałbym uzupełnić o dwie poetki działające w Gnieźnie: Bogumiłę Antkowiak-Manc i Danielę Zybalankę-Jaśko.

  I.

  Bogumiła Antkowiak-Manc to poetka i aforystka, pisze także opowiadania i felietony oraz sztuki teatralne. Urodziła się w 1936 r. w Gnieźnie. Tytuł magistra otrzymała w 2003 r. w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

  Ukończyła również wiele różnych studiów podyplomowych: w Poznaniu w ASP edukację artystyczną, w Kaliszu muzykę, w GWSHM Milenium arteterapię, informatykę, oligofrenopedagogikę i kulturę muzyczną, a w Sandomierzu w WSHP informatykę i technologię. Dokształca się nieustannie i jest jednym z najstarszych studentów w Polsce.

  Jej debiutem jest wiersz pt. „Wojaże”, który był przedstawiony na Piastowskim Lecie Poezji w Gnieźnie w 1987 roku. Otrzymała za niego II nagrodę. B. Antkowiak-Manc jest członkiem Związku Literatów Polskich Odział w Poznaniu (od 2009), Koła Literacko-Plastycznego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Poznaniu i w Gnieźnie (od 2000), Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury (od 1986) oraz była członkiem Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze (1995-98).

  B. Antkowiak-Manc opublikowała następujące książki poetyckie: „Źrenice kłamstwa” (2007), „Na skrzydłach gonitwy” (2008), „Obok czasu” (2008), „Przed świtem” (2010), „Zamknięte w kamieniu” (2012), „Ślady obecności” (2013). Jej twórczość poetycka i opowiadania były publikowane w wielu almanachach i antologiach.

  O jej poezji tak pisał Nikos Chadzinikolau: „Poezja Bogumiły Antkowiak-Manc jest „opłatkiem życzenia” i krzykiem bólu człowieka skrępowanego i uwięzionego. Bezradność wobec nieuchronnych i groźnych praw czasu nabiera cech materii, zespala się z subiektywnym i obiektywnym pojęciem czasu. Wreszcie oscyluje między filozoficzną akceptacją nieuchronnego przemijania życia i chęcią zatrzymania obiegowych wartości. Pragnienie wolności i rezygnacja to dwa psychiczne elementy wynikające z naturalnie i logicznie jeden z drugiego. I w tym tkwi tragizm poetki”.

  B. Antkowiak-Manc jest także laureatką konkursów malarsko-rzeźbiarskich i gobelinu.

  Wojaże                             

                           kuzynce Irenie Głuch

  Różowo - złote bagnety
  spadły na jej twarz
  jak krople deszczu
  po szybie

  jak kołysząca się rosa
  na pajęczynie
  Kolorowa krew
  łomotała w jej sercu

  Oczy zasłonięte
  czarną woalką
  rzucały blask
  Wysiadła

  Bagażowy zwinął
  dziesięć zielonych

  Z daleka
  ojciec i matka
  wyciągali ręce
  drżące, jak pęknięte
  dwa orzechy
                           Gniezno, 1987

  (B. Antkowiak-Manc, Źrenice kłamstwa, Gniezno 2007)

   

  Wehikuł czasu                             

  wehikuł czasu
  jest bez kół
  przy starcie
  nie zieje
  ogniem jak
  wawelski smok
  obsługa konstrukcji
  spisana w nieznanym
  języku
  jest tajemnicą czasu
  w nieskończoności
                           Gniezno, 2006

  (B. Antkowiak-Manc, Źrenice kłamstwa, Gniezno 2007)

   

             
  Młodość                             

                           Bratu Jerzemu

  w młodej duszy
  amarantowe kwiaty
  wschody i zachody
  zielone gwiazdy
  skaczące po łące
  i pociągi
  donikąd
                           Gniezno, 2000

  (B. Antkowiak-Manc, Na skrzydłach gonitwy, Gniezno 2008)

   

  Tchnienie życia                             

  podobni do Boga
  otwarci na świat
  nie możemy
  zrozumieć że starość
  dopada nas po kawałku
  żal nam ruchu
  wigoru młodości
  z odrobiną seksu
  tęsknoty i przyjaźni
  mijamy cmentarze
  małe epizody
  mądrzejsi o porażki
  doświadczenia
  o tchnienie życia
                           Gniezno, 14 lipca 2008 r.

  (B. Antkowiak-Manc, Przed świtem, Poznań 2010)

  II.

  Daniela Zybalanka-Jaśko aktorka, poetka, dziennikarka. Urodziła w 1936 roku w Poznaniu. Jej ojciec był w młodości akrobatą cyrkowym. Pracował w latach międzywojennych w cyrku we Francji. Wychowując swoje dzieci dbał o ich sprawność fizyczną, chciał je nauczyć umiejętności akrobatycznych. Dzięki temu dzieci nauczyły się wielu akrobatycznych figur i układów tanecznych. Matka miała zdolności wokalne, pięknie śpiewała. Daniela od młodości pasjonowała się tańcem, chodząc do szkoły podstawowej uczyła się równocześnie w szkole baletowej. Wtedy też statystowała w poznańskiej operze. Po szkole podstawowej uczęszczała do Państwowej Szkoły Instruktorów Teatralnych i Oświatowych. Po zdaniu matury pracowała w teatrze objazdowym, który działał przy Estradzie Poznańskiej. Aktorski dyplom eksternistyczny otrzymała w 1959 roku. Debiutowała w tymże roku na scenie Teatru Satyry (Estrada Satyryczna) w spektaklu „Czy człowiek może pomóc człowiekowi?”, który oparto na fragmentach „Strachu i nędzy III Rzeszy” i „Moralitetu badeńskiego o afirmacji” Bertolta Brechta. Doświadczenie aktorskie zdobywała pracując w teatrach w Toruniu, Olsztynie-Elblągu, Nowej Hucie, Wałbrzychu i Zielonej Górze. Grała w repertuarze klasycznym i współczesnym. Krytycy teatralni dostrzegli jej talent aktorski już w 1963 roku. Wówczas na V Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu otrzymała nagrodę redakcji „Pomorza” dla aktora młodego pokolenia za rolę Anity w „Piątej kolumnie” Ernesta Hemingwaya (Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie). Doceniono również przedstawiane przez nią monodramy w latach 1960-70. Do Gniezna zaprosił ją ówczesny dyrektor Teatru im. A. Fredry Wojciech Boratyński. W 1976 roku wystąpiła w Gnieźnie po raz pierwszy jako Pani Kowalska we współczesnej sztuce Haliny Dobrowolskiej „ Nie ma konia dla Martyny”. Później grała tworząc wiele ciekawych ról. D. Zybalanka-Jaśko grała również m.in. w takich filmach polskich, jak „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha J. Hasa, „Piekło i niebo” Stanisława Różewicza, „Nie będę cię kochać” Janusza Nasfetera.

  Zajmuje się ona również pisaniem poezji. Opublikowała kilka książek poetyckich. Oprócz poezji jej pasją jest dziennikarstwo. Porusza w nim tematy poświęcone teatrowi, poezji i życiu kulturalnemu Gniezna, przedstawiając m.in. w wywiadach sylwetki ludzi sztuki i kultury. W swoich wierszach porusza tematykę dotyczącą codzienności związanej z pracą w teatrze, ludźmi sceny, miłości i przemijania. Wiersze poświęcone są bliskim, rodzinie i tym, którzy odeszli. Przemijanie i przejście na „drugi brzeg” jest ciągle w jej poezji obecne. Na łamach olsztyńskiego miesięcznika „Warmia i Mazury” w 1964 roku opublikowała swój poetycki utwór, który był jej debiutem. Później wiele swoich wierszy publikowała w tym czasopiśmie, jak również w zielonogórskim „Nadodrzu”, czy w „Nurcie” oraz w poznańskich dziennikach i gnieźnieńskim tygodniku „Przemiany na Szlaku Piastowskim”, w nieistniejących już dzisiaj „Kulisach Gnieźnieńskich” i „Przeglądzie Gnieźnieńskim”. Jej wiersze były publikowane również w antologiach.

  D. Zybalanka-Jaśko opublikowała następujące książki poetyckie: „Pożegnanie z materią” (1993), „Wianek z cierni” (1994), „ Szukanie świata” (1997), „Kwiaty we mgle” (2002), „Moje pojednanie” (2009), „Drugi brzeg” (2014).

  Przemijanie                             

  jaki ślad zostanie
  kiedy ma stopa
  lekka jak wiatr
  rozproszy cząstki
  mego znaku
  kiedy
  rozbije kawalkadę
  granic
  potężną jak bastiony
  kiedy
  oszczerczy nóż
  zabije we mnie
  ostatnie tchnienie wiosny
  zostanie granit
  z okaleczonym sercem
  symbolu

  (D. Zybalanka-Jaśko, Pożegnanie z materią, Gniezno 1993)

   

  * * * *

  pogodzeni z losem
  biegniemy
  w jednym rytmie
  do kresu
  naszej wędrówki
  idziemy przez pola
  usiane kwiatami
  przechodząc przez
  krawędź nieba
  by tam
  zatrzymać się
  na zawsze

  (D. Zybalanka-Jaśko, Moje pojednanie, Gniezno 2009)

   

  * * * *

  Czas jest nieubłagany
  nie pozostawia złudzeń

  zmiata wszystko
  jak rozszalała woda

  mgła

  przyobleka miasto
  jak znaleźć miejsce
  które jest oazą spokoju

  jak wrócić po przejściach
  do rzeczywistości

  czy to jest możliwe

  żyć
  trwać
  nie umrzeć

  (D. Zybalanka-Jaśko, Drugi brzeg, Gniezno 2014)

   

  Również tego autora