Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478

Warning: A non-numeric value encountered in /akant.org/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 478
 • +48 52 321 33 71
 • akant24@wp.pl

  Ludwik Filip Czech - Manifest odrębności

  Franciszek Budzbon jest autorem zbioru wierszy "Licytacja". Miłośnicy poezji nietuzinkowej, gdzie dominują emocje - będą usatysfakcjonowani. Zwolennicy szablonowego komunikatu - wręcz przeciwnie. Te wiersze są zbiorem wrażliwości osobnych, prywatnych tropów, które zna tylko autor. Do większości z nich czytelnik nie znajdzie klucza. Pozostanie mu melodyjna fraza i podążanie za specyficzną wyobraźnią. Co istotne - wszystkie te zabiegi są celowe.

  Nie wynikają z warsztatowych braków, literackiego defektu. To przemyślana strategia autora, świadomie wymierzony policzek stereotypom, poetyckim kalkom. To manifest odrębności, próba wykorzystania "nienazwanych pól". Próba spektakularna i udana. Areały zawłaszczone przez modnych poetów, są dla autora plantacjami brukwi. Hektarami obsadzonymi bylejakością. On stawia wszystkie pieniądze na oryginalność. Nie chce być twórcą literatury zakontraktowanej przez masy. Brzydzą go monopole. W "Wartowni" czytamy:

  spóźniona kolacja
  prowadzi w ciemności

  stawiam znaczniki
  bariery zasieki
  przed zapomnieniem
  samego siebie
  tego zbioru
  /.../

  nie korzystam ze ścieżek
  dróg marzeń upadek
  to już idzie w lata

  Tytułowa wartownia strzeże i broni. Przed monotonią dnia, egzystencjalną nudą, nieznośną codziennością  /"Truskawkowe wino"/. Wreszcie przed światem, który nie jest skory do dialogu. Przypomina fantom bez tętna, uczuć, bez relacji zwrotnych /"Różowa poświata"/. Ale autor nie zna słowa dezercja. Jest w tych wierszach stały element konfrontacji z dzisiejszością, własnymi demonami. Prowokuje, wychodzi im na przeciw, zapuszcza się w niewiadome /"Za rogiem"/. Sytuacje skrajne, graniczne, traktuje jak etapy na drodze do samokształcenia. Ma się wrażenie, że jest częścią nienazwanego żywiołu. Że śle poetyckie sprawozdania z osobistej linii frontu. Stąd takie wiersze - dynamiczne, zdecydowane, bezkompromisowe. W "Za rogiem" czytamy:

  im dalej brniemy w las
  tym bardziej oplata nas bezsilność
  im krócej trwa ta chwila
  tym wyraźniej tykanie zegara
  /.../

  gdy przyświeca cel
  tym trudniej odejść w cień
  a gdy krążysz bez celu
  gwiazdy runą z nami
  z chmurami

  wszystko czego się boisz
  czai się za rogiem
  podsycam...
  podpalam...
  podsycam...
  spojrzę w twarz na koniec

  Wiersze otwierające ten zbór mogą być dla czytelnika lingwistyczną zagadką. Taki "Grzechotnik" czy "Kulisom" nie zachęcają do dalszej lektury. Są przesadnie oszczędne, przypominają szkice, pośpieszny zapis chwilowych emocji. Owa spontaniczność jest jednak cementem "Licytacji". Ale z każdym kolejnym wierszem nabiera ogłady, przesiąka dyscypliną. Wtedy spod plątaniny uniesień wyłania się sedno -  podmiot liryczny, autor. Jest teraz dostępniejszy, wyrazistszy. Choćby w "Torsjach" czy "Ciasteczku". To wiersze krwiste, wiarygodne, mocne. Kipi w nich pasja, bunt, rozczarowanie. To ostatnie dotyczy aktu twórczego, perspektyw. Po raz kolejny świat nie zasługuje na poezję. Ta szczera, autentyczna wydaje się być skazana na literacki margines. Na izolację w "pokoju własnych słabości". Tekst "Na szafot" nawiązuje do tego wątku. Jest czymś więcej - pytaniem o sens obecności, własną tożsamość. Przytoczę cały, bo jest tego wart:

  milczę
  myślę
  i przecieram oczy ze zdumienia
  zamykam je
  albo same się zamykają

  mój król
  decyzje moje
  rozdroża

  plany uboczne
  skutki

  ucieczki

  prowadzony na szafot
  zgodnie z życzeniem
  przesypanego piasku
  w wąskim gardle
  szkła
  na dnie

  jesteś?

  Ten tomik jest wyjątkowy. Całkowicie integralny, samodzielny. Bez wpływów, zewnętrznych inspiracji. Bez zabiegania o poklask. Nie ma w nim wierszy utemperowanych, jest pochwała samostanowienia. Koneserów poezji szablonowej nie zachwyci. W życiu autora poezja jest jednym z wielu etapów. Być może w tej właśnie chwili pochyla się nad pokrewnymi formami wyrazu. Wiersze mogą być gorsetem dla takiej żywiołowości.
   


  Franciszek Budzbon, Licytacja, Wydawnictwo "Jama art", ss. 42.

   

  Również tego autora