Już na wstępie pokłócę się z S. Pastuszewskim [Socjologizowanie o literaturze, Akant 2016, nr 9, s. 3-4]

Bo to nie historia choruje na schizofrenię, a wszystko wokół. Historia, chce czy nie chce, rzetelnie segreguje i na swoje półki układa. To jak ułoży ciało Literatury na półeczkach Pani Historia, zależy od tego,  kto będzie układał książki na tychże półkach. Jak świat światem, ta prawda jest niepodważalna.

Z końcem 1982 roku władze komunistyczne zaczęły odchodzić od twardej polityki stanu wojennego, skupiając się na ściganiu coraz mniej licznej opozycji. Był to bardzo skuteczny manewr podziału społeczeństwa na normalnych i wyklętych. Gdy nad wszystkimi niewolnikami wisi bat, to są solidarni między sobą i pomagają sobie nawzajem. Lecz gdy bat skupi się tylko na wybranych, to reszta odsuwa się od nich, aby snadź i jej nie dosięgły razy.

Sława Przybylska nazywana jest przez krytyków i miłośników  talentu wokalnego - polską Juliette Greco. Jako jedna z nielicznych i Wielkich Dam naszej piosenki  koncertowała na całym świecie i z powodzeniem robi to do dziś. Dla widzów i słuchaczy jest też nadal piękną i tajemniczą kobietą – czarodziejką, która  swoim głosem potrafi przenieść  nas w nieziemską  krainę barw i dźwięków.

Strona 1 z 12

Wydawca: Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - akant.org