Jestem w szklanym długim domu jednopiętrowym. Jest w nim sucho, ale przyjemnie. Dookoła pełno ludzi, którzy mnie znają, ale których ja nie znam.To jest chyba jakieś przyjęcie. Ktoś mnie o coś prosi. Wszyscy są przekonani, że ja dużo mogę i wiele spraw załatwię, jeśli będę chciała. Nie wiem, skąd to przekonanie i skąd wzięli się ci ludzie. Cały dom jest oszklony, zamiast ścian są okna. Wielkie okna. Ale wcale nie mają szyb.We framugach naciągnięta jest folia. Dziwne, że nie wiedziałam o tym wcześniej. Tylko drzwi na taras są ze szkła. Nareszcie udaje mi się je otworzyć. Ale z powrotem nie mogę już ich zamknąć, bo między framugą a drzwiami wrósł momentalnie żywopłot. Drzwi wykoślawiły się i odkształcały jeszcze mocniej, gdy usiłowałam je zamknąć.

Po upadku Związku Radzieckiego Białoruś stała się państwem niepodległym, a język białoruski stał się w państwie drugim językiem urzędowym. Jednak objęcie 1994 roku prezydentury przez Aleksandra Łukaszenkę i prowadzenie przez niego rządów autorytarnych, wywołało sprzeciw urodzonego w latach 60. pokolenia literackiego, według którego nowa władza był równoznaczna z ponowną utratą wolności. Sceptycznie do nowej sytuacji odniosło się młode pokolenie lat 70., dla którego wolność była tak naprawdę pojęciem abstrakcyjnym. Zachowało ono chłodny dystans zarówno wobec zwolenników Łukaszenki, jak i jego przeciwników. Nie widziało alternatywy dla polepszenia obecnej sytuacji.

Zastanawiałem się, czy warto jeszcze raz poruszać ten problem. A może lepiej, kwestię? Bo jeśli problem, to dla kogo? Kwestia? Co wynika z jej istoty? Stojąc niejako pomiędzy tym a tym drugim nie odnajduję w sobie żadnego powodu, aby dać pierwszeństwo jednemu z tych podejść i w tym kontekście zrealizować jednak zamierzony tekst. Jednak? Nie, nie oznacza to, że temat przestał mnie interesować, a tylko tyle i aż tyle, iż ta realizacja będzie niejako wtórna wobec tego co napisałem na ten temat wcześniej. Myślę tu o eseju Coś złego? z książki Gwałt na prawdzie. A może okaże się inaczej?

Strona 1 z 13

Wydawca: Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - akant.org