Ants Tammeveski - Historia na medalach

W Estonii ukazują się medale przedstawiające historię Inflant. Jest to seria pn. „Inflanty na nowo opisane" (Livoniae nova descriptio). Pierwszy medal dotyczący najmu inflanckiej, zwanej też I północną w latach 1558–1583 (Liivi Sőda 1558–1583 AD).
Awers medalu wybitego w ilości 20.000 egz., ukazuje zarys północno–wschodniej Europy, stanowiący tło dla toczących ze sobą bój trzech wojów, symbolizujących trzech głównych graczy wspomnianej wojny: Rzeczypospolitą (husarz), Rosję (kozak), i Szwecję (pikinier).
Na rewersie znajduje się zarys mapy współczesnej Estonii z jej logo, czyli jaskółką oraz tytuł serii: Badanie historii Estonii (Eesti ajaloopärand).
Autorem projektu medalu, wybitego w 2010 roku, jest Margus Kadarik. Średnica 38,60 mm; waga 24 gramów. Medal został wykonany w dwóch wersjach– srebrnej i złotej (24 karatów). Powierzchnia jego jest błyszcząca (proof – like).
Wojna liwońska zaczęła się od napaści wojsk ruskich pod wodzą cara Iwana IV Groźnego na Dorpat (Tatru) pod pretekstem niepłacenia, rzekomo należnej Moskwie, daniny („Świat Inflant" 2010, nr 3, s.1–2). Zakończyła się zwycięskimi dla Rzeczypospolitej traktatami pokojowymi w Jamie Zapolskim (1582) i w Pljussie (1583).